غذا عنصری شفابخش

در تمام دنیا، غذا عنصری شفابخش شناخته می شود که مورد تکریم است. در هر منطقه با توجه به آداب و رسوم صرف غذا متفاوت است و در هر منطقه منحصر به فرد می‌باشد. در آداب سنتی ایرانیان غذا خوردن آداب خاص خودش را دارد به طوریکه به عنوان مثال دوغ با کاکوتی، عدسی با گلپر، نان گندم با رازیانه و سیاه‌دانه، تخم‌مرغ با دارچین، آبگوشت با آویشن، چای با آب‌لیمو، ماهی با گردو و فلفل سیاه، باقلا با گلپر، برنج با زیره، ماست با شیره، پنیر با گردو، شیر با گلاب و هل، خیار با نعنا و گل سرخ، ماست با زنیان، گوشت همراه سماق مصرف می شود.

غذاهای گرم باعث بهبود جریان خون و نگهداری گرمای بدن می‌شوند. علایمی که نشانگر طبع گرم زیاد غذا بوده به شرح زیر است: جوش، تب، یبوست، بالا رفتن فشارخون، بوی تند ادرار، عطش زیاد، سردرد، سرگیجه، بی‌قراری و آشفتگی می باشد.

 

تاثیر طبع غذا بر سلامت

 

معمولا غذاهای طبع سرد دچار خواب‌آلودگی، تکرر ادرار و افزایش آب دهان می‌شود، ولی مصرف همین غذا در فرد گرم مزاج، باعث متعادل شدن وی می‌شود. لذا رعایت سردی و گرمی غذا با توجه به طبع مزاج هر فرد می تواند سلامت بدن را تضمین کرده و مانع از بروز بسیاری از بیماری ها شود.
موضوع گرمی و سردی غذا تا حدی دارای اهمیت بوده که اطباء قدیم، سلامتی بدن را در گرو مزاج متعادل می‌دانند و به هم خوردن این توازن را بیماری‌زا محسوب می‌کنند. اغلب میوه‌ها و سبزی‌ها طبع سردی داشته و غذاهای با منشأ حیوانی طبع گرم‌تری دارند.

واکنش افراد در برابر غذاها

واکنش افراد در مقابل غذا ها متفاوت است و واکنش ها به ساختمان بدن آن فرد بازمیگردد. گیاهان مخصوصاً به صورت خام بیشتر سرد (قلیایی) هستند، در صورتی که اغلب غذاهای حیوانی در گروه غذاهای اسیدی یا گرم قرار می‌گیرند. نمک، شکر و روغن هم در اثر مصرف زیاد، طبیعت خوراکی‌ها و توازن بدن را بر هم می‌زنند.

واکنش افراد در برابر غذاها

تجربیات گذشتگان همگی پیشینه علمی دارد. به عنوان مثال در تابستان برای توازن گرمای هوا در منازل، مصرف غذاهای پختنی و سرخ کردنی کمتر شده و به خصوص ماست و خیار پای ثابت سفره می‌شود. یا در زمستان‌ها، بزرگ‌ترها توصیه به مصرف زنجبیل می‌کنند.

ماست، نعنا و کاهو و سکنجبین، هندوانه و خیار همه در فصل گرم مصرف می‌شوند و هدف سرد شدن طبع ما است. بدن ما بیشتر به غذایی نیاز دارد که خاصیت قلیایی آن بیشتر باشد، مثل اغلب سبزیجات، ادویه‌ها، میوه‌ها و مغزها، زیرا صفرا که از بدن ترشح می‌شود خود حالت اسیدی دارد.

افراد گرم مزاج

فردی که گرم مزاج مادرزادی بوده، در طول زندگی اش تحت تأثیر شرایط زیستی یا روحی و روانی و عارضه های دیگر ممکن است تغییر مزاج دهد و مزاج جدیدی را اکتساب کند. البته بدن همه موجودات و انسان ها از چهار ماده اصلی خاک، آب، هوا و آتش ساخته شده که هرکدام از مواد کیفیت خاص خود را داشته به طوریکه کیفیت خاک را سرد و خشک، آب، سرد و تر، هوا، گرم و تر و آتش را گرم و خشک می دانند و اگر بدن انسان از مقادیر متناسب خاک، آب، هوا و آتش ترکیب شده باشد، مزاج معتدل به وجود می آید و اگر یکی بر دیگری برتری داشته باشد، مزاج های چهارگانه اصلی ایجاد می شوند.

غذا عنصری شفا بخش 2

طب سنتی

طب سنتی، غذاها را براساس اثراتی که بر بدن می گذارند به دو گروه سرد و گرم تقسیم کرده است. در طب سنتی عنوان شده که خوراکی های سرد ارزش غذایی منفی در شخص ایجاد کرده و خوردن آنها سبب رخوت، سستی، ضعف عمومی، رنگ پریدگی، بی حالی، کم حوصلگی، سردی بدن، خمیازه، خواب آلودگی، کم حوصلگی، اضطراب، سرگیجه، افسردگی، سردرد، آبریزش از دهان، تهوع، تکرار ادرار، نفخ معده و افکار وسواسی می شود و بر خلاف آن خوردن غذاهای گرم باعث بالا رفتن فشارخون، برافروختگی چهره، کم خوابی، جوش صورت و احتمالا کهیر، سرعت در سخن گفتن، بی تابی، آشفتگی، چالاکی، خشم، بی خوابی، زود فهمی، تندی نبض، نمایان شدن رگ ها و… خواهد شد.

واکنش افراد در برابر غذاها


استفاده زیاد از نمک و شکر به فرد فشار عصبی وارد می‌کند و مانع از جذب مواد مغذی لازم برای بدن می‌شود.

آنچه که لازم به ذکر است آنست که کمبود مواد مغذی به طور معکوس موجب می‌شود بدن شما غذای بیشتری بطلبد که نتیجه آن پرخوری و چاقی می‌شود. بدن ما به قند نیاز دارد، اما مصرف زیاد آن میزان انسولین را زیاد می‌کند و در نتیجه آن، انسولین قند اضافه را به صورت چربی در سلول‌ها انبار می‌کند. میوه‌ها حاوی قند هستند، اما چون دارای فیبر بوده، روند جذب قند را در بدن با کندی رو به رو می کند. نمک یا همان سدیم نیز برای واکنش‌های داخلی بدن حیاتی است، ولی باید همیشه با عنصر پتاسیم در تعادل باشد. در غیر این صورت باعث دفع کلسیم از ادرار و بروز پوکی استخوان می‌شود.

تاثیر طبع غذا در سلامت جنسی

سلامت جنسی مسائل زیادی مانند خلق و خو و سازگاری زوجین تا خوردن غذاهایی که بر بهبود عملکرد جنسی مردان و زنان تاثیر می گذارد به همراه دارد. بزرگان طب سنتی و متخصصان علوم غذایی گفته اند که تاثیر برخی مواد غذایی، مهارکننده های قوای جنسی را کاهش می دهد و باعث افزایش میل جنسی می شود.
برخی غذاها ممکن است جریان خون سیستم تناسلی را افزایش دهد و تعدادی به ترشح هورمون های شادی بخش کمک کرده و می تواند فرد را سرحال آورده و خوش خلق کند.

تاثیر طبع غذا در سلامت جنسی

البته پاسخ به غذا در هر فردی با فرد دیگر تفاوت دارد و دلیل این تفاوت ها طبیعت یا مزاج مختلف افراد است. آنچه که لازم به ذکر بوده آنست که غذاهای محرک جنسی در تمام دنیا یکسان نیست و در هر منطقه جغرافیایی مردم انواع خاصی از خوراکی ها را می شناسند که به نظر آنها چنین خاصیتی دارد.

افزایش دهنده های قوای جنسی

باید به اندازه کافی خون به سیستم تناسلی برسد تا هورمون های جنسی تراوش شودکه در این راستا باید از غذاهایی مانند غذاهای دریایی که حاوی روی، سلنیوم و ید است، شکلات تلخ که محرک سیستم مغزی است، زنجبیل که باعث افزایش خونرسانی به دستگاه تناسلی مرد و زن می شود، استفاده نمود. زیتون سبز برای مردان و زیتون سیاه برای زنان و سیب که موجب تحریک و افزایش قوای جنسی می شود، بسیار مفید است.

همچنین برای پیشگیری از اختلال نعوذ در مردان مصرف روزانه یک لیوان آب انار طبیعی می تواند تا حد ممکن موثر باشد. میگو، سبزیجات برگ پهن مثل کاهو، گوجه فرنگی و روغن زیتون با تامین مواد لازم موجب افزایش اسپرم در مردان می شود. اسفناج سرشار از منیزیم است و سبب گشاد شدن رگ های خونی و جریان بهتر خون در اندام تناسلی می شود. همچنین لیموترش به تولید و تحرک سلول های اسپرم کمک می کند. زغال اخته که با زدودن کلسترول رسوبی در رگ ها تاثیر کوتاه مدتی بر جریان خون داشته است.

سوپ جو، عسل، اووکادو، انجیر، بادام، مارچوبه و جگر که به علت داشتن ویتامین B6 به تولید هورمون مردانه تستوسترون کمک می کند. جوشاندن و خوردن مارچوبه به مدت سه روز متوالی سیستم تناسلی مرد و زن را تقویت کرده و برای بعضی بیماری های جنسی و کلیوی استفاده می شود. همچنین ریحان و اسطوخودوس هم یکی از موادی است که بوی آن محرک قوای جنسی در زنان است.

دیدگاه‌ها ۰

*
*