۷ نوشیدنی ممنوع با قرص

مواد مغذی موجود در غذاها از مهم ترین و متغیرترین عامل هایی بوده که بر عملکرد داروها در بدن تاثیر می گذارند. در این مقاله ۷ نوشیدنی ممنوع با قرص را برایتان شرح می دهیم.این تاثیرات به سبب وجود ترکیبات متنوعی از مواد معدنی، مواد آلی، پروتئین ها و ویتامین ها در مواد خوراکی و نیز فرمولاسیون داروها بسیار پیچیده بوده و در بسیاری از موارد قابل پیش بینی نیست.

بنابراین پیشگیری از تداخل غذا – دارو، بسیار دشوار است.

بی شک همگی شما شنیده اید که می گویند لازم است برای مصرف قرص و یا دارو همزمان از یک یا چند ماده خوراکی در کنار آن استفاده کرد. حتی مقالات زیادی در مورد اینکه چه دارویی با چه غذایی ممنوع است را خوانده اید. البته برخی هم بر این باورند که باید برای مصرف قرص و یا برخی دارو های خاص از مایعاتی مانند آب میوه و … استفاده نمود. اما مناسب ترین نوشیدنی ها برای مصرف به همراه دارو ها کدامند؟

برخی نوشیدنی ها اگر به همراه دارو مصرف شود ممکن است اثربخشی منفی و یا تاثیر منفی در سلامت فرد داشته باشد. آب میوه ها و نوشیدنی های کافئین داری مانند قهوه یا چای می توانند اثربخشی برخی داروها را کاهش دهند و شرایطی بسازند که سلامتی را تهدید کنند.

خطرناک ترین نوشیدنی هایی که می تواند برای مصرف همزمان با برخی داروهای خاص انتخاب کنید، شامل موارد زیر است:

آب گریپ فروت

آب گریپ فروت معمولا بر روی ۵٠ نوع داروی مختلف، اثر نامطلوبی ایجاد می کند. به دلیل آنکه اثر این آب میوه مرکب بیش از ٢۴ ساعت در بدن باقی می ماند، تغییر زمان مصرف دارو در حل این مشکل کمکی نمی کند و شخص بایستی صبر کند تا بیش از ٢۴ ساعت از زمان مصرف آب گریپ فروت بگذرد و بعد دارو را میل کند و یا اینکه بایستی از نوشیدن آب گریپ فروت خودداری نماید.

آب گریپ فروت

آب انار

آب انار آنزیمی دارد که موجب خنثی شدن بسیاری از داروھای ضد فشار خون می شود.

شیر، شیرسویا، اسموتی ھای حاوی شیر

همیشه کلسیم با داروھای تیروئید تداخل ایجاد می کند. بنابراین بایستی حداقل ۴ ساعت از زمانی که داروی تیروئید مصرف کرده اید، بگذرد و سپس می توانید نوشیدنی حاوی کلسیم بنوشید.

کافئین (قهوه، چای سبز و نوشیدنی های انرژی زا)

باید بدانید مصرف کافئین ھمراه با داروھای محرک، ممکن است تھدید جدی و مهم برای سلامتی محسوب شود. به عنوان مثال اگر از داروی افدرین، آسم و آمفتامین مصرف شود و ھمانموقع نوشیدنی حاوی کافئین استفاده گردد برای سلامتی فرد خطرناک است.

نوشیدنی های ورزشی

نوشیدنی های ورزشی پتاسیم دارند که اگر همزمان با این نوشیدنی داروهای قلبی و فشار خون خورده شود بسیار خطرناک است.

چای سبز

همچنین چای سبز و دیگرمواد غذایی که حاوی ویتامین کا مانند کلم بروکلی و کلم پیچ را نباید با داروھای رقیق کننده خون مانند کومارین یا وارفارین استفاده کرد چرا که اثرگذاری آنها به شدت کاهش می یابد.

چای سبز با قرص ممنوع

دوغ

دوغ هم از آنجایی که دارای کلیسم بوده اثراتی مشابه شیر دارد. بنابراین مصرف آن هم زمان با دارو توصیه نمیگردد. برخی داروها با اتصال به دوغ از جذب کلسیم جلوگیری می‌ کند؛ پس بنابراین به‌ طور کلی آب گزینه بهتری نسبت به دیگر نوشیدنی ‌ها است.
لازم به ذکر است که نوشیدنی هایی مانند آبمیوه ها، شیر، چای و … ممکن است در میزان اثرگذاری داروهای مصرفی افراد مانع شودو اثر دارو را کاهش دهند و نیز خطراتی را برای فرد ایجادکند .

 

نوشیدنی مناسب برای استفاده از قرص‌ها

 

یکی از کارشناس ارشد کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: اگرچه هدف اصلی از سفارش به مصرف قرص‌ها با آب به اثرگذاری بیشتر دارو در معده و تسریع درمان است اما خوردن دارو بدون آب به دلیل ساختاری که در آن وجود دارد میتواند سبب ایجاد مشکلات زیادی در قسمت مری فرد بیمار ایجاد کند.

همچنین استعمال مواد دارویی با مایعاتی به جز آب، در مواقعی که پزشک تجویز نکرده می تواند تاثیر قرص ها را به صفر برساند. پس بهترین نوشیدنی برای خوردن قرص‌ها آب معمولی است.

احتمال مرگ با الکل

باید بدانید مصرف دارو همراه با نوشیدن الکل می تواند تا حدی خطرناک بوده که احتمال مرگ را بالا می برد. الکل سرعت تجزیه ترکیبات شیمیایی درون کبد را زیاد می کند و موجب کم شدن تاثیر داروها می شود. همچنین الکل اثرات نامطلوبی روی سیستم عصبی گذاشته و موجب بر هم خوردن شرایط طبیعی بدن می شود.مصرف بسیاری از داروها نیز همراه با نوشیدن الکل موجب بروز خواب آلودگی و گیجی می شود.

مصرف قرص با الکل

ممنوعیت با آبمیوه

بعضی آبمیوه ها یا نوشیدنی ها، میتواند برای سلامتی مفید و یا ضروری باشند. اما اگر افراد در حال مصرف دارو باشند، مصرف همزمان داروها و این نوشیدنی های مفید در میزان اثرگذاری این دارو بی تاثیر نیست.

آب پرتقال

اگر دارویی که میل می کنید میزان پتاسیم خون را بالا می برد بنابراین لازم است از نوشیدن آب پرتقال به همراه آن خودداری کنید. آب پرتقال درصد افزایش پتاسیم در خون را به میزان زیادی افزایش می دهد. بالا رفتن بیش از اندازه پتاسیم در بدن نیز موجب بروز علائمی همچون گرفتگی عضلات و یا تپش قلب می شود.

آب آلبالو

اغلب بیماران قلبی برای تنظیم ضربان قلب خود از وارفارین استفاده می کنند که رقیق کننده خون است. مصرف این دارو همراه با آب آلبالو که حاوی مقادیر بالای اسید سالیسیلیک – رقیق کننده خون – است بسیار تهدید کننده و خطرناک است.

چای

باید بدانید که مصرف قرص‌ها با آب جوش و گرم و البته چای داغ به علت دمای بالای آن مشکلاتی به وجود می‌آورد ضمن اینکه کافئین موجود در چای خود به تنهایی زیانبار است. مصرف ۳- ۴ فنجان چای یا قهوه میتواند میزان اثر دگزامتازون را افزایش دهد و یا بر عکس استفاده از فروس سولفات همراه با چای و قهوه می تواند منجر به ایجاد کمپلکس نامحلول شده و در جذب دارو اختلال ایجاد نماید.

ویتامین K موجود در چای سبز نیز تاثیر رقیق کنندگی خون را در داروهایی همچون وارفارین نابود می کند.

 

استفاده بعضی آنتی بیوتیک ها با شیر یا نوشیدن آبمیوه های ترش به علت اسیدی بودن آن‌ها خاصیت درمانی دارو را از بین برده در مواردی موجب تخریب ساختار دارو می گردد.

عاقبت مصرف قرص با نوشیدنی به جز آب

 

پزشکان توصیه می‌کنند که افراد همراه باقرص آب نوشیده شود تا دچار مشکل نشوند، اما افرادی بوده که قرص هایشان را با هر مایعی بجز آب میل می‌کنند و از پیامد‌های منفی و آثار مخرب ناشی از عملشان را نمی‌دانند.

۷ نوشیدنی ممنوع با قرص

هدف اصلی ازسفارش به مصرف «قرص با آب»، بیشتر تاکید به بازشدن ماده موثره آن‌ها درمعده و تاثیر در درمان دارد.

بنابراین مصرف بدون آب برخی قرص‌ها به واسطه آنکه ساختار آنها، میتواند سبب ایجاد مشکلات زیادی در ناحیه مری فرد بیمار، شود هیچ گاه توصیه نمیگردد.

قدرت جذب بالای دارو

همان طور که برخی داروها سبب پایین آمدن میزان جذب مواد مغذی می گردند مواد غذایی نیز در برخی موارد سبب کاهش اثر داروها می گردد. بنابراین طبق یک قانون کلی، داروسازان حداقل نیم ساعت فاصله را قبل و بعد از صرف غذا برای استفاده دارو و یا استفاده دارو را با معده خالی، یعنی یک ساعت قبل از غذا و یا دو ساعت بعد از غذا، پیشنهاد می کنند به جز در موارد استثناء که ذکر می شود و در مواردی که پزشک تجویز دیگری کرده باشد.

دیدگاه‌ها ۰

*
*