سرطان و راه های پیشگیری از آن

سرطان و راه های پیشگیری از آن : واژه سرطان به تنهایی می تواند موجب ترس و وحشت شود ولی دلیل خوبی برای این ترس وجود دارد. سرطان، پس از امراض قلبی، دومین عامل مرگ و میر شناخته شده  است و هرساله گریبانگیر بیش از میلیون ها نفر در جهان  می شود.

اگرچه  این بیماری ترسناک بوده اما راه های گوناگونی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری وجود دارد و میتوان با بررسی و شناخت اولیه حالات هر فرد تشخیص اولیه را شروع کرد و از پیشرفت آن جلوگیری نمود.

اما همانطور که گفته شد سرطان به عنوان دومین عامل شایع مرگ و میر در جهان شناخته می شود. البته ویتامین E نیز به عنوان یکی از ویتامین های محلول درچربی بوده که در سنوات اخیر استفاده از مکمل هایش به دلیل خواص آنتی اکسیدانی که دارد  و به طبع ارتباطش با پیشگیری و درمان انواع سرطان ها بسیار موثر و شناخته شده است.

 

قطعا شما هم برخی اوقات گزارشات متناقضی در رسانه‌ها با موضوع «راه هایی برای پیشگیری از سرطان » را دیده اید.اما نکته مهم آنست که تغییرات کوچک در شیوه و سبک زندگی روزمره تان به شما این امکان را میدهد که احتمال ابتلا به سرطان را تا حد ممکن بکاهید.

 

در این گزارش تلاش شده با شش راه ساده از راه‌های پیشگیری سرطان را به شما نشان دهیم. اگر تمام موارد گفته شده در رسانه های مختلف را امتحان کرده و نتیجه نگرفته اید این  شش راه را نیز امتحان کنید و  مطمئن باشید علاوه بر اینکه پشیمان نمی شوید بلکه رضایت پیدا خواهید کرد.

 

مرحله اول از مصرف دخانیات اجتناب کنید

انواع دخانیات می توانددشما را در مسیر ابتلا به سرطان قرار می دهند. ترک دخانیات مهمترین تصمیمی است که احتمال بروز سرطان را برای شما می کاهد. اجتناب از مصرف دخانیات می تواند از خطر چندین نوع سرطان جلوگیری کند از جمله: ریه، مری، حنجره، دهان، مثانه، کلیه ها، لوزالمعده، گردن رحم، سرطان خون (لوسمی میلویید حاد) .

تاثیر مصرف دخانیت در سرطان

در ایالات متحده سیگار عامل اصلی برای حدود ۹۰ درصد تمام موارد سرطان ریه محسوب می شود که یک علت عمده مرگ های ناشی از سرطان در مردان و زنان همین است. در هر بار که سیگار می کشید، بیشتر از ۶۰ ماده بالقوه سرطان زا را وارد ریه های خود می‌ کنید.  فرو بردن دود سیگار یا جویدن و تف کردن توتون هیچکدام سالم و دور از خطر نبوده. سیگاری‌ها، در مقایسه با غیرسیگاری‌ها بیشتر در معرض سرطان ریه و نیز سرطان حنجره، مری و دهان قرار می گیرند. جویدن توتون نیز موجب خطر ابتلا به سرطان های دهان، گونه‌ها و لثه می شود. باید بدانید که حتی اگر خودتان سیگاری نیستید، خود را در معرض دود سیگار دیگران قرار ندهید. هر ساله حدود ۳۰۰۰ غیر سیگاری در نتیجه قرار گرفتن در معرض دود افراد سیگاری از سرطان ریه می میرند.

 

مرحله دوم؛ غذای سالم مصرف کنید.

اگر چه انتخاب غذا های سالم و تازه تضمین کننده برای جلوگیری از سرطان نیست اما می تواند به کاهش احتمال خطر ابتلا کمک کند.

سرطان و راه های پیشگیری از آن

تحقیقات نشان می دهند که حدود ۳۰ درصد سرطان ها به موضوع تغذیه، ازجمله چاقی مربوط شده و براین اساس انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند:

– بایستی بیشتر از منابع گیاهی مصرف شود: حداقل روزانه پنج بار از میوه جات یا سبزیجات استفاده شود. همچنین تلاش کنید سایر غذاهایتان از منابع گیاهی باشد. سبزیجات سبز یا زرد تیره، حبوبات، فراورده های سویا، سبزیجاتی مانند کلم، کرفس و هویج احتمالا به کاهش احتمال خطر سرطان های روده و معده کمک شایانی  می کند.

همانطور که در مقاله های قبلی گفته شده که چه دارویی با چه غذایی ممنوع است.

– مصرف چربی ها را کاهش دهید: با انتخاب غذاهای کم چرب، به ویژه آنهایی که منشا حیوانی داشته می تواند به سبک تر و لاغرتر شدنتان کمک کند. رژیم پر چرب خطر ابتلا به سرطان های پروستات، روده بزرگ، راست روده و رحم را تا حد زیادی افزایش می دهد.

 

– اجتناب از مصرف الکل: خطر ابتلا به سرطان، ازجمله سرطان های دهان، مری و غیره به اندازه و مدت  زمان استفاده الکل  رابطه دارد. حتی مصرف متعادل نوشابه های الکلی در حد دوبار در روز در مورد آقایان و یک بار در روز در مورد خانم ها، احتمال بروز سرطان را تا حد چشمگیری افزایش می دهد.

 

مرحله سوم؛ فعالیت خود را افزایش دهید بمانید و تناسب اندام داشته باشید.

حفظ وزن مناسب و ورزش منظم در پیشگیری از سرطان نقش بسزایی دارد. چاقی یک عامل بزرگ برای ابتلا به سرطان پروستات، روده بزرگ، راست روده، رحم، تخمدان ها و پستان ها محسوب می شود. فعالیت فیزیکی یا همان ورزش از چاق شدنتان جلوگیری میکند. همچنین به تنهایی می تواند از خطر برخی سرطان ها مانند سرطان پستان و سرطان روده بزرگ بکاهد.

 

مرحله چهارم; حفاظت در مقابل نور آفتاب

سرطان پوست یکی از شایع ترین بوده که پیشگیری از آن بسیار ساده است. اگرچه قرارگیری مکرر در مقابل اشعه ایکس یا تماس با برخی مواد شیمیایی ممکن است در ایجاد سرطان پوست تاثیر داشته باشد، اما شایع ترین علت سرطان پوست قرارگیری در مقابل نور خورشید است.

 

بیشتر سرطان‌های پوستی در نقاط برهنه پوست مانند صورت، دست ها، ساعد و گوش ها خود را نشان می دهد. تقریبا در همه موارد سرطان پوست در صورت تشخیص زودرس قابل درمان بوده اما بهتر است نخست از بروز و ابتلا به آنها پیشگیری کرد. برای پیشگیری از سرطان پوست نکات زیر را رعایت کنید:

 

– پرهیز از خروج خانه در ساعات اوج نور آفتاب : میزان اشعه ماورای بنفش نور خورشید که دلیل رایج بروز سرطان پوست است، بین ساعت ۱۰ صبح تا ۱۶ به اوج می رسد که لازم است تلاش کنید تا حد ممکن در این ساعت از خانه خارج نشوید.

 

– در سایه بمانید: لباس هایی با رنگ روشن و بلند به تن کنید تا از پوستتان در برابر اشعه خورشید محافظت شود. یک کلاه لبه دار به سر بگذارید تا سر و گوش هایتان در مقابل نور دور در امان باشد.

 

– از کرم های ضدآفتاب مناسب استفاده   کنید که «فاکتور محافظت در برابر آفتاب» (SPF ) آنها ۱۵ یا بیشتر باشد.

تاثیر ضدآفتاب در جلوگیری از سرطان

 

مرحله پنجم; معاینه کردن خود

به صورت منظم  و پیوسته تاثیر بسزایی داشته که به این ترتیب احتمال بیشتری وجود دارد که سرطان در مرحله شروع کشف شود و در نتیجه امکان درمان موفقیت آمیز آن وجود دارد. این بررسی بایستی شامل پوست، دهان، روده بزرگ و راست روده شود. اگر مذکر هستید پروستات و بیضه ها نیز باید در این برنامه چکاپ مورد بررسی قرار گیرد. اگر مونث هستید سرطان رحم و پستان باید در فهرست بررسی در اولویت قرار گیرد. به تغییراتی که در  بدنتان رخ می دهد بایستی توجه بیشتری شود، به این ترتیب امکان تشخص زودرس سرطان و موفقیت بیشتر در  درمان ایجاد می شود. اگر متوجه ایجاد تغییر خاصی شدید، حتما  به پزشکتان مراجه کنید

 

مرحله ششم; دیگر راهبردهای ممکن مبارزه با سرطان

طبق تحقیقات درباره دیگر راهبردهای مبارزه با سرطان، و نیز استفاده از برخی مواد طبیعی یا مصنوعی را بررسی شده است. می توانید با پزشکتان درباره برخی از این راهبردها مشورت کنید.

 

بر همین اساس روند راهبردهای پیشگیری از سرطان شامل بیشتر کردن توجه نسبت به عوامل خطرساز موجود در خانه مانند گاز رادون یا موجود در محل کار مانند پرتوهای رادیواکتیو یا بعضی مواد شیمیایی صنعتی است. بایستی حتما تلاش کنید که کمتر در معرض این مواد قرار بگیرید.

دیدگاه‌ها ۰

*
*