یوگا درمانی برای همه ی درد ها

یوگا درمانی برای همه ی درد ها : یوگا از ریشه كلمه سانسكریت YUJ گرفته شده و به معنی اتحاد است. اتحاد بین تن و روان ، بین نیروهای مثبت و منفی وجود انسان . یوگا قدمت زیادی دارد و بر اساس سبك های مختلفی كه در یوگا وجود دارد می توان از آن برای راهگشایی و كسب انرژی بهره برد.تمرینات یوگا شامل تمرینات بدنی (آساناها)تمرینات تنفسی (پرانایاما) تمرینات ذهنی( پراتی هارا) و … می باشد كه در نهایت به جهت كسب سلامتی و آرامش و آگاهی مثبت بكار گرفته می شود . یوگا هنر زندگی كردن است . دانشی است كه باید با زندگی روزانه هر فرد عجین شود زیرا كه برتمام جنبه های حیاتی اعم از جسمی – روانی و روحی تاثیر بسزایی دارد . علم یوگا با عمل كردن روی عوامل خارجی و فیزیك بدن آغاز می شود و به لایه های ظریف بدن ارتباط داده می شود .

این مقاله را از دست ندهید : همه چیز درباره ی گرم کردن قبل از ورزش

یوگا درمانی برای همه ی درد ها (3)

یوگا و سلامتی

هدف یوگا هماهنگ كردن سیستم های مختلف بدن است تا در پرتو آن شادابی و تندرستی كلی بدست آید . سیستم یوگا به شاخه های زیادی نظیر هاتا – راجا – گیانا – كارما – كندالینی – تانترا و … تقسیم شده است كه هر كدام از شاخه ها ، بنا بر هدفی كه دنبال می كند به ذكر جزئیات پرداخته و هر فرد می تواند متناسب با خصوصیات فردی و نیاز شخصی راه مورد علاقه اش ، را انتخاب و دنبال كند .با تمرین مستمر یوگا میتوان از انواع بیماری ها و مشکلاتی که در اثر عدم تناسب اندام و حتی بیماری هایی که باعث چاقی میشوند و بیماری هایی که سلامت مغز ،قلب و حتی روان انسان را نشان میروند پیشگیری  کرد.

یوگا برخلاف ورزش هاى ایروبیك (هوازى) میزان سوختن كالرى ها را خیلى افزایش نمى دهد، گرچه ممكن است عده ای ،شكل تغییر یافته اى از یوگا به نام «یوگاى قدرتى» را پیشنهاد كنند، كه هوازى است.

این مطلب را از دست ندهید : آسایش جسم و روان با ورزش پیلاتس 

یك ساعت انجام یوگاى سنتى معمولاً باعث سوختن كمتر از 200 كالرى مى شود. همچنین یوگا نه مانند تمرین هاى استقامتى باعث افزایش توده عضلانى بدون چربى مى شود و نه مانند آن به سوختن كالرى هاى بیشتر كمك مى كند.

یوگا و سلامتی

اگر برای شروع تمرینات یوگا، به کمی تشویق و انگیزه نیاز دارید، دلایل زیر را بخوانید:

1-یوگا تضمینی برای افزایش انعطاف پذیری

برخی افراد تصور می کنند که یوگا شبیه ژیمناستیک است و چون آنها مسن و دارای اندام نامتناسب و یا عضلات خشک هستند، نمی توانند تمرینات یوگا را انجام دهند. اما حقیقت این است که شما هرگز برای بهبود انعطاف پذیری بدن پیر نیستید.

برخی تمرینات یوگا با کشش مناسب عضله همراه هستند. این تمرینات موجب آزاد شدن اسید لاکتیک تولید شده در عضلات می شوند و سبب خشکی، فشار، درد و خستگی می گردند. همچنین یوگا حرکات مفاصل را افزایش داده و موجب افزایش لغزندگی مفاصل و بهبود حرکات بدن می شود.

یوگا تنها عضلات را تقویت نمی کند بلکه موجب قوی شدن همه بافت های نرم بدن از جمله رباط ها، تاندون ها و بافت های اطراف ماهیچه می شود. صرف نظر از سطح تمرینات، فواید این ورزش در مدت کوتاهی پدیدار می شود. در یک مطالعه مشخص شد که بعد از 8 هفته از شروع تمرینات 35 درصد بهبودی در انعطاف پذیری تنه و شانه ها مشاهده می شود.

مقاله ی از ضرورت تمرینات ورزشی بستر لگن (کگل) چه می دانید؟  را از دست ندهید

یوگا تضمینی برای افزایش انعطاف پذیری

2-یوگا موجب افزایش قدرت بدنی میشود

برخی تمرینات یوگا قدرتی بوده و به بهبود توانایی عضلات کمک می کنند. حرکات ایستاده موجب افزایش قدرت عضله پشت ران و عضلات شکم می شوند.
یوگا به بهبود حالت بدن کمک می کند.

با افزایش انعطاف پذیری و قدرت، حالت بدن بهتر می شود. یکی دیگر از مزایای یوگا افزایش آگاهی بدن است. به این معنی که در صورت خمیده شدن و قوز کردن، شما سریع متوجه حالت بدن شده و آن را اصلاح می کنید.

حتما بخوانید : با این ۱۱ ورزش به سرعت چاق شوید!

3-یوگا به شما می‌آموزد که از نو نفس بکشید

تنفس عمیق می‌تواند شما را آرام کند و به شما کمک کند که استرس را بهتر مدیریت کنید. بخش بزرگی از یوگا به تنفس توجه دارد. لائورا می‌گوید: یوگا به شما می‌آموزد که هم در زمان آسایش و راحتی نفس بکشید و هم در زمانی که همه چیز دشوار است. اگر در شرایط استرس‌زا هستید، گاهی اوقات فراموش می‌کنید که نفس بکشید (حداقل بطور سازنده و مفید).
تکنیک‌های تنفس عمیق و آهسته که شما در یوگا یاد می‌گیرید، می‌تواند در شرایط تنش‌زا یعنی زمانی که ممکن است تنفس سریع و سطحی انجام دهید، به شما کمک کند.

یوگا و سلامتی (2)

4-یوگا یعنی کاهش استرس و افزایش آرامش

حتی پس از اولین جلسه کلاس یوگا، شما قادرید کم شدن استرس را حس کنید. برخی تمرینات یوگا شامل تکنیک های مدیتیشن است که موجب تنفس عمیق، تسلط بر ذهن و توقف صدای ذهن که معمولا به دلیل استرس ایجاد می شود، می گردد.
خصوصیت ضد استرس یوگا یک پاسخ بیوشیمیایی است. کاهش کاتکول آمین ها (هورمون هایی که در پاسخ به استرس و توسط غدد آدرنال یا فوق کلیوی تولید می شوند) و کاهش سطح واسطه های عصبی از جمله دوپامین، نور اپی نفرین و اپی نفرین در نتیجه تمرینات یوگا ، موجب احساس آرامش می شود.

در برخی تحقیقات به ارتباط بین یوگا و افزایش هورمون اکسی توسین اشاره شده است. این هورمون به نام هورمون اعتماد وارتباط مشهور است وموجب افزایش آرامش و بهبود ارتباط با دیگران می شود.

5-یوگا، خلق و خوی شما را بهتر می‌کند

بهبود توانایی تمرکز و خلق وخو از مزایای یوگا به شمار می رود. افرادی که یوگا کار می کنند اغلب خوشحال به نظر می رسند و تمرکز ذهنی خوبی دارند. در تحقیقات اخیر، اثرات یوگا بر افسردگی مورد مطالعه قرار گرفته اند. این اثرات مثبت به دلیل افزایش سطح اکسیژن مغز در نتیجه تمرینات یوگا است. پس در پاسخ به این پرسش که کدام ورزش ها برای افسردگی مناسب ترند؟ بدون شک میتوان ورزش یوگا را در صدر لیست قرار داد.

یوگا یعنی کاهش استرس و افزایش آرامش

فواید یوگا برای اختلالات خواب و اضطراب

چنانچه با مشكل بی خوابی دست و پنجه نرم می كنید ممكن است «استرس زیاد» دلیل آن باشد. استاد دانشگاه پزشكی «ست بیه خوالسا» می گوید: ورزش یوگا می تواند تولید هورمون استرس در بدن شما را كاهش دهد و به شما كمك كند كه راحت تر بخوابید. وی می گوید: 30 تا 45 دقیقه ورزش یوگا كه شامل: نفس های عمیق، مدیتیشن و نشستن روی زمین است، می تواند مشكل شما را حل یا كمتر كند یوگا به خواب شما کمک می‌کند.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۴ که در مجله «فیزیولوژی روانی کاربردی» منتشر شد، نشان داد که یوگا، میزان هوشیاری را که به بی‌خوابی کمک می‌کند، کاهش می‌دهد.پس چند تمرین یوگا به برنامه‌ی روزانه‌تان اضافه کنید تا شب‌ها راحت تر بخوابید.
بیمارانی كه مدت 8 هفته، شب ها این ورزش را انجام داده اند، 30 درصد بهتر از بقیه بیماران معالجه شده اند.

مقاله ی  ورزش، راه حل اختلال خواب را از دست ندهید

فواید یوگا برای قلب

یوگا موجب کاهش فشار خون و آرام شدن ضربان قلب می شود که برای بیماران مبتلا به پرفشاری خون، بیماری های قلبی- عروقی و سکته یک اثر درمانی به شمار می رود. در مطالعات بیوشیمیایی، از یوگا به عنوان یک عامل آنتی اکسیدان  یاد شده است که موجب کاهش کلسترول و تری گلیسرید خون و همچنین تقویت سیستم ایمنی می شود. با انجام یوگا حتی در خانه میتوانیم به راحتی بیاموزیم که با انجام تمرینات بسیار ساده و لذت بخش چگونه از سکته قلبی جلوگیری کنیم؟

فواید یوگا برای قلب

تاثیر یوگا بر بیماری ها

اثرات درمانی یوگا به خوبی مشخص شده اند. این ورزش موجب بهبود بیماری های مزمن از جمله آسم، کمر درد، التهاب مفاصل، بی خوابی و MS می شود. به طور کل ورزش از جمله عوامل سلامت جوامع است و با دانستن این موضوع میتوان از اپیدمی بیماری های  چون انواع بیماری های اعصاب و روان پیشگیری کرد.

تاثیر یوگا بر عادت ماهیانه

بسیاری از حرکات یوگا باعث کشش پشت کمر و عضلات اطراف لگن خاصره که در طول عادت ماهیانه می گیرند می شود. نفس عمیق در طول انجام حرکات یوگا نیز به راحتی عضلات کمک می کند. یک تحقیق نشان داد، تمرینات معمول یوگا ( 35 تا 40 دقیقه در روز و 6 مرتبه در هفته ) اضطراب، خشم، و افسردگی را کاهش می دهد و سلامت خانم ها در دوره قاعدگی را افزایش می دهد.

این مطلب را از دست ندهید : ورزش،مسکن درد قاعدگی

تاثیر یوگا بر عادت ماهیانه

فواید یوگا برای جوانسازی پوست و مو

یوگا بهترین روش برای برقراری هماهنگی بین روح و جسم و داشتن زندگی سالم است ، ولی آیا واقعا می‌توان ریزش مو را از طریق یوگا متوقف کرد؟
با حرکات خاص یوگا و تمرین‌های تنفسی پرانایاما می‌توان چرخه‌ی خون‌رسانی را در سرتاسر بدن بهبود بخشید و در نتیجه موهایی سالم و بدون ریزش داشت.

ادهو موخا ساواسانا: این حرکت یکی از بهترین حرکات یوگا برای رشد مو می‌باشد که چرخه‌ی خون‌رسانی در سر و ناحیه تاج را بهبود می‌بخشد که در مقابل فولیکول‌های مو را تغذیه می‌کند. هم‌چنین ثابت شده است این حرکت آسانا یکی از حرکت‌های خانگی هندی برای درمان سرما خوردگی می‌باشد که مرتاضان هندی قرن‌ها انجام می‌دادند.

ورزش یوگای صورت یکی از پرطرفدارترین ورزش ها برای جوانسازی و زیبایی پوست است. زیرا این ورزش از پوست محافظت می کند تا جوان بماند و دچار پیری نشود.

یوگای صورت سبب بهبود گردش خون و جریان لنفاوی می شوند و اکسیژن تازه و مواد غذایی را به بافت های بدن می رسانند و به خارج شدن مواد سمی و پاکسازی بدن از سموم و جوانسازی کمک فراوانی می کنند.

اگر به سلامت پوست خود اهمیت می دهید ، به شما مطالعه ی مقاله ی ورزش، اکسیر جوانی پوست شما را پیشنها می دهیم.

مزایای یوگا در بارداری

یوگا ورزشی مفید در دوران بارداری محسوب می‌شود. تمرینات یوگا باعث افزایش قدرت و استقامت ماهیچه‌های بدن می‌شود. همچنین این ورزش در افزایش انعطاف‌پذیری بدن شما مؤثر است. از دیگر فواید یوگا می‌توان موارد زیر را نام برد:

با انجام تنفس عمیق و ریلکسیشن، در آرام شدن جسم و ذهن بسیار سودمند است.

در کاهش حالت تهوع و استفراغ سه ماهۀ اول بارداری مؤثر است.

با تکنیک‌های یوگا می‌توانید هنگام درد و لحظۀ زایمان، آرامش خود را حفظ کنید.

یوگا به شما آموزش می‌دهد که هنگام درد، به جای منقبض کردن عضلات، بدن خود را ریلکس کنید.

با تقویت ماهیچه‌های لگن، زایمان راحت‌تری خواهید داشت و به بهبود دردهای پس از زایمان نیز کمک می‌کند.

انجام یوگا در دوران بارداری نه تنها به پیشگیری و درمان افسردگی پس از زایمان کمک می‌کند، بلکه به ارتباط بهتر با فرزندتان نیز کمک خواهد کرد.

تمرکز حواس و یوگا جایگزین خوبی برای درمان دارویی افسردگی در دوران زایمان است.

برای آگاهی بیشتر از تاثیر بی نظیر ورزش در بارداری مقاله ی فواید ورزش در دوران بارداری  را حتما مطالعه فرمایید.

فواید ورزش در دوران بارداری (6)

تاثیر یوگا بر فعالیت مغزی

بزرگ شدن بخش هایی از مغز یکی از چندین تاثیر یوگا بر مغز شماست.
از آنجا که ادعاهای زیادی در خصوص تاثیر یوگا بر مغز و ارتباط مغز و جسم وجود دارد ، محققان تلاش می کنند تا بفهمند بعد از یوگا دقیقا چه اتفاقی در مغز شما می افتد و این ارتباط به چه شکل است.

درواقع یوگا تاثیر بیشتری روی مغز دارد و این تاثیر در خصوص فعالیت های جسمی دیگر و ورزش های دیگر نیست. کاهش استرس و اضطراب تنها یکی از فواید یوگا برای مغز است. به علاوه یوگا می تواند خواب آلودگی شما را نیز کاهش دهد.

پس از اسکن هایی که محققان انجام دادند متوجه شدند که پس از یوگا بخش هایی از مغز به معنای واقعی کلمه بزرگ تر شدند. آن ها معتقدند که در صورت افزایش ساعت های تمرین برخی قسمت های خاص بزرگ تر از حد طبیعی خود می شوند.

قشر خاکستری و هیپوکامپ مغز که می تواند در کنترل و کاهش استرس موثر باشد می تواند با انجام یوگا بزرگ تر شود. همچنین قشر جداری مغز که به تمرکز بهتر شما کمک می کند و قشر بینایی و قشر پیشگوه و خلفی کمربندی نیز در مغز رشد بیشتری می کنند. این تغییرات کمک می کند تا شما بسیاری از کارها را بهتر و با کیفیت بیشتری انجام دهید. این روند توانایی حل مسئله و اعتماد به نفس شما را نیز افزایش می دهد.

نهایتا باید گفت که تاثیر یوگا بر مغز و کاهش میزان ماده خاکستری در این روند به استراحت بهتر و لذت بردن بیشتر از زندگی منجر می شود.

تاثیر یوگا بر فعالیت مغزی

دیدگاه‌ها 2

*
*

  هانیه پاسخ

  ممنون بسیار مفید بود

   elisia پاسخ

   هانیه عزیز
   لطفا نظرات خود را بیان کنید.