خداحافظی ژاوی،با سابقه ترین بازیکن تاریخ بارسلونا در ایران

خداحافظی ژاوی،با سابقه ترین بازیکن تاریخ بارسلونا در ایران : به گزارش وب سایت اسپرت اسکولار، ژاوی هرناندز اسطوره باشگاه بارسلونا و تیم ملی اسپانیا بعد از قهرمانی تیم کنونی اش، السد قطر در جام امیر اعلام کرد در پایان فصل بازنشسته خواهد شد تا وارد حرفه مربیگری شود.

این در حالی است که ژاوی در تابستان 2018، قرارداد خود را تا سال 2020 با “زعیم” تمدید کرده بود و انتظار می‌رفت برای یک سال دیگر شاهد بازی های او در حاشیه خلیج فارس باشیم. اما او تصمیم گرفت یک سال زودتر کفش های خود را بیاویزد و احتمالا بازی مقابل پرسپولیس در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا، آخرین حضور او در مستطیل سبز خواهد بود.

با توجه به پایان لیگ قطر، بازی های باقی مانده ژاوی برای السد در جام امیر و لیگ قهرمانان آسیا خواهد بود و با توجه به اینکه جام امیر روز 16 می (26 اردیبهشت) به پایان خواهد رسید و دیدار آخر السد در مرحله گروهی لیگ قهرمانان مقابل پرسپولیس در تهران است، بعید نیست دوران حرفه ای اسطوره بارسلونا در ورزشگاه آزادی به پایان برسد.

ژاوی به خبرنگاران گفت:” این آخرین فصل من به عنوان بازیکن است و منتظرم ببینم که آینده برای من به عنوان مربی چه در پیش دارد. فلسفه من به عنوان مربی، سبکی است که ما برای سال ها تحت تاثیر یوهان کرویف در لاماسیا یاد گرفتیم و سبک بازی بارسلونا بزرگترین نماینده آن است.

من دوست دارم بازی تیم هایی را ببینم که در زمین ابتکار عمل را در دست می گیرند، فوتبالی تهاجمی به نمایش می گذارند و بازگشت به عصاره آنچه ما از زمان کودکی به آن علاقه مند بودیم: فوتبال مالکانه.”

داغ ترین خبر های فوتبالی ایران و جهان را در وب سایت اسپرت اسکولار دنبال فرمایید.

مروری بر دوران حرفه ای ژاوی به کمک آمار و ارقام

 

767: با انجام 767 بازی، ژاوی باسابقه ترین بازیکن تاریخ باشگاه بارسلونا است. در این باشگاه تنها لیونل مسی (682) و آندرس اینیستا (674) در فاصله ای کمتر از 100 بازی با رکورد ژاوی قرار گرفته اند.

دز ادامه

9: در تاریخ رقابت های لالیگا تنها 9 بازیکن توانسته اند 500 بار در این لیگ به میدان بروند که ژاوی هرناندز با انجام 505 بازی یکی از آن هاست. (هشتم در جدول کلی) البته او با رکورددار این مسابقات، آندونی زوبی زارتا با 622 بازی، فاصله زیادی دارد.

13: ژاوی 13 بار طعم شکست دادن رئال مادرید در ال‌کلاسیکو را چشید. او این تعداد پیروزی را در 42 ال‌کلاسیکو به دست آورد و در این مسابقات 5 گل هم برای بلوگرانا به ثمر رساند.

25: رکورد ژاوی در دربی کاتالونیا از این هم درخشان تر است. ژاوی 36 بار در مقابل اسپانیول قرار گرفت، 6 گل به ثمر رساند و 25 بار در ترکیب تیم برنده حضور داشت.

133: با انجام 133 بازی، ژاوی یکی از 13 بازیکنی است که توانسته حداقل 100 بار برای تیم ملی اسپانیا به میدان رود. در تاریخ لاروخا، تنها ایکر کاسیاس (167) و سرخیو راموس (162) بازی های بیشتری نسبت به ژاوی انجام داده اند.

1000: کمتر کسی ژاوی را به خاطر گلزنی هایش به خاطر می‌آورد اما او هزارمین گل فوتبال ملی اسپانیا را به نام خود ثبت کرده است. گلی که در سپتامبر 2006 و در جریان شکست 3-2 مقابل ایرلند شمالی به ثمر رسید.

دیدگاه‌ها 0

*
*