تاثیر رژ لب غیر استاندارد در سرطان

تاثیر رژ لب غیر استاندارد در سرطان : فرمالدئید که در بسیاری از این محصولات مانند رژ لب، لاک ناخن و… یافت می‌شود، ممکن است سبب التهاب و تحریک پوستی شده و درصورت تماس مزمن سبب ضعف عمومی شود.

هنگامی که قصد خرید لوازم آرایشی دارید، شاید پیدا ‌کردن رنگ دلخواه که با رنگ‌ پوست متناسب باشد برای‌تان دشوار باشد اگر علاوه بر اینها به دنبال یک ماده‌ آرایشی ایمن و غیرسمی نیز باشید که هیچ‌گونه خطری سلامتی شما را تهدید نکند و بعدها شما را دچار مشکلات متعدد نگرداند، کار پیچیده‌تر می‌شود. بایستی همیشه ‌دنبال مواد آرایشی غیرسمی باشید به‌خصوص بعضی از لوازم آرایشی بسیار مهم‌تر هستند به عنوان مثال حتما بایستی به ‌دنبال رژلبی سالم باشید چون لب‌ها یکی از حساس‌ترین قسمت‌های بدن هستند.

دکتر استکی مالکان، عضو انجمن مواد آرایشی سالم و نویسنده کتاب تنها دنبال صورت زیبا نباشید در این زمینه اعتقادات خود را اینگونه بیان می کند: «پوست به‌شدت مواد گوناگون را روی خود جذب می‌کند و علاوه بر این مواد شیمیایی که روی لب‌های‌تان می زنید به راحتی می‌توانند وارد دهان شما و بعد وارد دستگاه گوارش شوند.»

بعضی از مارک‌ها تمام مواد مصرفی‌‌شان را روی برچسب محصول تولیدی‌ هک نمی کنند بنابراین انتخاب مقدار ماده آرایشی سالم سخت تر می‌شود و ممکن است به راحتی مواد آرایشی سمی را نتوان تشخیص داد. انجمن مواد آرایشی سالم و ایمن لیستی از مواد شیمیایی مضر را انتشار کرده که در ادامه مطلب هر کدام عنوان خواهد شد.

 

اختلال در فعالیت غدد

ماده خطرناک ۱: پارابن

ماده خطرناک در لوازم آرایشی

روی برچسب رژلب را مشاهده کنید و ‌دنبال هر عبارتی باشید که در آن واژه paraben وجود دارد، به عنوان مثال عبارت propylparaben، ethylparaben و. . . که نشان می‌دهد یکی از مواد مربوط به این ماده مضر در رژ لب وجود دارد. این ماده شیمیایی فعالیت‌های غددی را کمی مختل می کند یعنی به عبارت ساده‌تر می‌تواند وضعیت هورمون‌ها را در بدن شما برهم زند. این ماده به‌طور وسیعی در مواد آرایشی مصرف می‌شود و درواقع یک ماده نگهدارنده بوده که از رشد میکروب‌ها جلوگیری می‌کند، این ماده همچنین در ریمل، کرم‌های صورت، ضدآفتاب‌ها، دئودورانت‌ها و. . . . وجود دارد.

 

ایجاد‌کننده حساسیت‌های شدید

ماده خطرناک ۲: اکسی بنزون

چنانچه می خواهید رژلب یا هر نوع کرم مخصوص لب بخرید که روی آن عنوان شده بود که از لب‌های شما در مقابل اشعه‌های مضر آفتاب محافظت می‌کند حتما بایستی  روی برچسب آن را ببینید تا در آن اکسی بنزون (Oxybenzone) نباشد، این ماده می‌تواند سبب به وجودآمدن حساسیت یا اختلال هورمونی شود حتی ممکن است به سلول‌ها نیز آسیب برساند.

ماده خطرناک در لوازم آرایشی

 

به وجود آورنده اختلالات هورمونی

ماده خطرناک ۳: فتالات

کلمه فتالات که به‌صورت Phthalates می تواند روی برچسب رژ لب دیده شود ماده‌ای بوده که در آزمایشگاه مشخص شده و سبب به وجود آمدن اختلالات هورمونی می‌شود و با آزمایش روی حیوانات نیز عیان شد در جنین آنها نقص‌هایی را ایجاد می کند. اغلب دو قسم از این ماده در مواد آرایشی استفاده می‌شود؛ یکی بنزیل فتالات (BBP) و دیگری دی‌بوتیل فتالات (DBP).

 

سرطان‌زا

ماده خطرناک ۴: بوتیل هیدروکسی

ماده بوتیل هیدروکسی که روی برچسب ماده آرایشی شما به‌صورت (Butylated Hydroxyanisole) نوشته می‌شود  یک ماده نگهدارنده محسوب می شود اما چندی پیش موسسه ملی سم‌شناسی ایالات‌متحده عنوان کرد، می‌تواند منجر به سرطان شود اما در کمال تاسف در بسیاری از مواد آرایشی و بهداشتی مثل رژ لب و خط‌چشم این ماده وجود دارد. پس همانطور که در مقاله سرطان و راه های پیشگیری از آن عنوان شد بایستی به این نکته نیز توجه شود.

ماده خطرناک در لوازم آرایشی

 

به وجود آورنده عوارض داخلی

ماده خطرناک ۵: فرمالدئید

فرمالدئید که در بسیاری از این محصول‌ها مانند رژ لب، لاک ناخن و… یافت می‌شود، می‌تواند سبب التهاب و تحریک پوستی شده و درصورت تماس مزمن سبب ضعف عمومی شود. رنگ‌های شیمیایی متعددی که در محصول‌های مختلف به‌ویژه در محصول‌های زیبایی و آرایشی استفاده می‌شود، می‌تواند درصورت رعایت نکردن استانداردهای خاص، مشکل‌ساز باشد و علاوه بر عوارض پوستی، ممکن است عوارض متعدد داخلی نیز داشته باشد.

 

 مواد آرایشی و بهداشتی مثل رژ لب

وازلین در بسیاری از محصولات مربوط به لب وجود دارد.

 به خوشبوها اعتماد نکنید

ماده خطرناک۶:  مواد خوشبو‌کننده

روی برچسب مواد آرایشی خود را بنگرید تا در آن عبارت Fragrance وجود نداشته باشد. حتی گاهی در تولید عطر و ادکلن، مقدار کثیری ماده معطرکننده به محصول‌ اضافه‌ می‌شود که ممکن است سبب سردرد، سرگیجه، آلرژی پوستی و تغییرات رنگ پوست شوند. هرگاه قصد خرید یک محصول آرایشی و بهداشتی داشتید توجه کنید که روی آن عبارت fragrance free هک شده باشد.

 

پوست‌های روشن استفاده نکنند.

ماده خطرناک۷: وازلین

تاثیر وازلین در لوازم آرایشی

وازلین در اغلب محصولات مربوط به لب وجود دارد و زیاد شنید‌ه‌ایم که می‌تواند لب را از آفتاب‌سوختگی و ترک خوردن حفاظت کرده و آن را تغذیه کند. وازلین یک چربی معدنی تهیه‌شده از نفت است و اغلب چربی‌های معدنی در افرادی که پوست روشن دارند سبب به وجود آمدن مشکلات زیاد می‌شود (مثلا موجب تشدید آفتاب‌سوختگی‌ها می‌شود) و در مکانیسم طبیعی مرطوب‌سازی‌ خود پوست دخالت کرده و در آن اختلال ایجاد می کند، درنتیجه پوست خشک و ترک‌خورده می‌شود. درواقع شما محصولی با این قصد می‌خرید که پوست‌تان را نرم، لطیف و زیبا کند اما وازلین سبب به وجود آمدن حالت‌هایی عکس این خواسته می‌شود. شرکت‌های مختلف تولید‌کننده محصولات زیبایی از این ماده بسیار زیاد استفاده می‌کنند چراکه  به‌شدت ارزان است.

 

کدام شامپوها سمی‌ هستند.

ماده خطرناک۸: سورفاکتانت

از مواد رایجی که در برخی محصولات یافت می‌شود، می‌توان به ماده‌ای اشاره کرد که به‌ خصوص در محصولات حاوی سورفاکتانت پیدا می‌شود و از طریق پوست، تنفس و گوارش قابل جذب بوده و گفته می‌شود علاوه بر خشکی، التهاب پوست و مخاط‌ها، درصورت مصرف زیاد آثار سرطان‌زایی نیز دارد. ایزوپروپیل الکل و الکل‌های مشابه که به میزان زیادی در این محصولات یافت می‌شود، ممکن است سبب خشکی، التهاب و درماتیت آلرژیک و چروک سریع‌تر پوست شود.

سدیم لوریل سولفات و آمونیوم لوریل سولفات که در اغلب مواد آرایشی و بهداشتی پیدا می‌شود در دسته سورفاکتانت‌های آنیونی قرار می‌گیرند و در اکثر مواد شوینده و کف‌کننده مصرف می‌شوند، سورفاکتانت‌های کاتیونی نیز که بار الکتریکی مثبت دارند، در محصولاتی مانند نـرم‌کـنـنـده‌ها و صاف‌کننده‌های مو و لباس به‌عنوان ضدالکتریسته ساکن وجود دارند. استفاده از این مواد علاوه بر آثار التهابی و آلرژیک بر پوست و چشم، درصورت جذب سیستمیک یا خورده شدن به‌طور اشتباهی ممکن است  آثار داخلی متعددی داشته باشد.

 

ریزه‌کاری‌های خرید لوازم آرایشی

تشخیص لوازم آرایشی اصل و مرغوب کار راحتی نیست ولی باتوجه به برخی نکات می‌توانید احتمال افتادن‌تان در دام خرید محصولات پرضرر را کاهش دهید.

تشخیص لوازم آرایشی مرغوب

چقدر برای مصرفش وقت دارید؟

کمتر کسی است که زمان خرید یک محصول آرایشی به تاریخ مصرف آن دقت کند. اگر شما هم مانند بسیاری از افراد دیگر، با کمی ارزان‌تر خریدن یک رژ لب یا سایه چشم خوشحال می‌شوید، بهتر است دلیل این ارزان‌فروشی را بیابید شاید محصولی که می‌خرید تاریخ‌گذشته باشد یااینکه تاریخش رو به اتمام باشد ، پس حتما روی بسته‌بندی محصول به دنبال تاریخ مصرف آن نیزبگردید.

یک بسته سرب به خانه نیاورید

چنانچه نگران بالا بودن میزان سربی که در محصول مورد نظرتان به کار رفته هستید، قبل از خرید کمی از آن را پشت پوست یا کف دست‌تان بزنید و سپس حلقه طلای‌تان را روی موضع به صورت دورانی تا دو دقیقه بکشید. اگر پس از آن رنگ محصول آرایشی سیاه، تیره یا مات شد، مشخص است که در آن سرب بیش از حد استاندارد وجود دارد .

نگذارید با ذهن‌تان بازی کنند

چنانچه برند خاصی از محصولات آرایشی مورد نظرتان است، قبل از خرید به لوگوی آن دقت کنید و با دقت آن را به ذهن بسپارید. تولیدکنندگان محصولات تقلبی به کمی بازی با لوگو، فونت یا رنگ بسته‌های محصولات، تلاش می‌کنند آنها را به جای اصل به شما بقبولانند و به خریداران کم‌دقت بفروشند.

دیدگاه‌ها ۰

*
*