دلایل مختلف ریزش موهایتان را بشناسید

دلایل مختلف ریزش موهایتان را بشناسید: مو نیز مانند هر ارگان دیگربدن قابل بازسازی است و پس از ریزش در حالت طبیعی، با یک موی جدید جایگزین می شود. بنابراین می توان گفت هنگامی که مقدار و سرعت ریزش موهایتان بیشتر از موهای رویش شده باشد، در جستجوی علت آن باشید.

کاهش تراکم مو بسته به عامل آن میتواند دائمی یا دوره ای باشد. بیشتر بدانید: تمرینات ورزشی موثر در افزایش قد کودکان

با اسپرت اسکولار همراه شوید تا با آگاه کردن شما از علت ریزش موهایتان، به درمان به موقع آن کمک کند.

 

ابتدا بهتر است با روند رشد مو آشنا شوید:

 

ابتدا-بهتر-است-با-روند-رشد-مو-آشنا-شوید

به طور طبیعی موی انسان بصورت دوره ای رشد می کند که سیکل رشدمو خوانده می شود که شامل یک مرحله رشد و یک مرحله استراحت است. چرخه رشد مو را میتوان در سه مرحله خلاصه کرد:

 

۱ ـ‌ مرحله آناژن یا مرحله رشد یا فاز فعال که در دوره ۸ ـ‌۲  سال به طول می انجامد. مو در این مدت هر روز مقدار معینی رشد می کند تا زمانی که رشد کامل شود و این مرحله متوقف شود. هر چه قدر مدت چرخه آناژن بلند تر باشد میزان رشد مو روزانه بیشتر است. علت اینکه موی برخی افراد از حد معینی بیشتر رشد نمی کند به کوتاه بودن مدت زمان آناژن مربوط می شود.

 

۲ ـ مرحله کاتاژن یا فاز تحلیل رونده (مرحله ریزش) که یک مرحله گذراست و طول مدت آن ۴ ـ‌۲ هفته می باشد. این مرحله که بعد از آناژن آغاز می شود ؛ مقدار رشد مو به حداکثر خود رسیده و دیگر رشدی ندارد. موها پس از مدت کوتاهی استراحت شروع به افتادن می کنند.

 

۳ ـ مرحله تلوژن یا فاز استراحت که در دوره ی  حدود ۱۰۰ روزه است. در این مرحله که آخرین مرحله از سیکل مو را تشکیل می دهد؛ موی تازه روییده موی قبلی را بیرون زده و جایگزین موی قبلی میگردد.

بعد از تمام شدن چرخه ، فولیکول ها مجدداً وارد فاز اولیه می گردند و شروع به رشد می کنند. مطالعه کنید: علایم،عوامل و عوارض بیماری های جنسی

 

چند نکته در این زمینه:

* طول مدت هر کدام از مراحل رشد به پارامترهایی مانند شرایط تغذیه، سن، فاکتورهای هورمونی و عوامل فیزیولوژیک و پاتولوژیک بدن نیز وابسته است.

*یک فولیکول مو در مرحله آناژن به محکم ترین و بلندترین قد خود می رسد.

* رشد یک فولیکول با فولیکول هم جوارش متفاوت بوده و به این حالت رشد موزائیکی گفته می‌شود.

 

میزان نرمال ریزش مو

 

میزان-نرمال-ریزش-مو

بهترین و ساده ترین راه برای اینکه شک خود را برطرف کنید که آیا دچار ریزش مو هستید یا خیر، این است که؛روزانه تعداد تارهای ریخته شده موهایتان را بشمارید. اگر عدد آن بین ۵۰ تا ۱۰۰ بود،هیچ جای نگرانی ندارد و کاملا طبیعی است.

برخی افراد تصور می‌کنند چربی زیاده از حد کف سر باعث ریزش موی آنها می‌شود در حالی که چنین چیزی صحیح نمی باشد. بلکه عاملی که ریزش موی آنها را ایجاد کرده باعث تحریک غدد چربی پوست سرشان شده و به همین دلیل است که بیشتر افرادی که ریزش موی آندروژنتیک دارند از پوست و موی چربی نیز برخوردار هستند.

برای زیبایی بیشتر بخوانید: پوست عاری از جای جوش با درمان های خانگی و پزشکی

 

 دلایل مرموز ریزش موها

 

 دلایل-مرموز-ریزش-موها

 

۱-کم خون بودن

یکی از عامل های اصلی در ریزش مو، کمبود آهن ناشی از کم حونی است که برای پیشگیری از عواقب جدی تر باید درمان شد. برای اطمینان از کمخونی باید آزمایش خون انجام داد و به تجویز پزشک مکمل های آهنی مصرف کرد.

 

1-کم-خون-بودن

 

۲-جراحی،بیماری،استرس

بسیاری افراد پس از سپری کردن یک عمل جراحی از ریزش موی خود گله مند هستند. البته عوامل دیگری در این زمینه مانند تصادف،استرس،آنفولانزا و بیماری های شدید نیز می تواند سبب ریزش موی موقتی شوند. همه ی این موارد روی مرحله تلوژن مو اثر می گذارند و سرانجام کم شدن تراکم مو را به دست می دهند. خوشبختانه این رخداد گذراست و پس از ترمیم بدن،مو دوباره رویش می کند.

 

۳-کاهش سریع وزن

 

کاهش-سریع-وزن

کم کردن ناگهانی وزن به دو دلیل می تواند موجب کم پشتی موها شود:

یک اینکه در این هنگام سیستم بدن شما دچار شوک و غافلگیری می شود که اختلال در رشد مو را به دست میدهد.

دو اینکه اگر این کم کردن وزن بصورت اصولی نباشد ممکن است با کم خوری یا پرخوری شما را دچار اختلال تغذیه ای کند و یا مقدار کافی از ویتامین ها و مواد معدنی را به بدن شما نرساند. گفته شده که پس از ۶ماه ریزش مو در این زمینه برطرف خواهد شد. برای اخذ رژیم غذایی آنلاین از متخصص تغذیه کلیک کنید.

 

۴-دوران بارداری و بعد آن

به گزارشی از اسپرت اسکولار؛ بارداری از طریق دو عامل روی رشد مو اثر می گذارد: ۱-فشار جسمی که وارد می کند ۲-تغیر هورمون ها

البته باید گفت که ریزش مو بیشتر بعد از تولد کودک بروز می کند ولی خبرخوش به مادران اینکه پس از چند ماه مجدد رشد مو به حالت طبیعی خود باز می گردد.

 

۵-ژنتیک و وراثت

ریزش مو ارثی با نازک شدن مو شروع می شود و اغلب با ریزش مو در قسمت های جلوی پوست سر شروع شده و به تدریج به نواحی عقب‌تر گسترش می یابد. زنان، برخلاف مردان دچار عقب رفتگی خط مو نمی شوند، بلکه فرقشان بازتر و موها یشان نازکتر می شود.

اگر در خانواده تان زنان در سن خاصی شروع به از دست دادن مو نمودند، احتمالاً بیشتر در معرض هستید. طاس شدن به علت وراثت نیز مانند رنگ چشم شما قابل تغیر نیست و تنها راه‌حل رفع این مشکل کاشت مو می باشد. بخوانید: انواع اگزمای پوستی و شیوه های درمان

 

۶-رژیم غذایی

 

رژیم-غذایی

 

داشتن تغذیه سالم به همراه برنامه اصولی زندگی به داشتن موهایی پرپشت کمک خواهد کرد.

عواملی از این دسته که در ریزش مو نقش دارند:

الف-مصرف زیاد ویتامین آ: مصرف بیش از حد مکمل ها یا داروهای حاوی ویتامین آ زنگ خطری برای ریزش موی شماست که به محض کنار گذاشتن این مکمل ها موجب بازگشت رشد طبیعی مو خواهد شد.

ب-عدم مصرف ویتامین ب: وجود مقدار کمی از ویتامین ب در رژیم غذایی روزانه موجب جلوگیری از ریزش مو می شود. ویتامین ب طبیعی را در ماهی، گوشت،سبوس برنج، سبزیجات نشاسته دار و میوه های غیر مرکباتی جستجو کنید.

پ-عدم مصرف پروتئین: بدن کمبود پروتئین خود را با توقف رشد مو جبران می کند. پس با دریافت کافی و به موقع پروتئین جلوی این اتفاق را بگیرید. انواع حبوبات، گوشت، ماهی،تخم مرغ و.. سرشار از این ماده غذایی ارزشمند هستند.

 

۷-کم کاری تیروئید

هورمون های ترشح شده سوخت وساز در بدن توسط غده تیروئید روی رشد مو نیز موثر است و عدم تولید کافی این هورمون ها بر اثر کم کاری این غده سبب ریزش مو می شوند. بدانید: تشخیص و درمان به موقع پرکاری تیروئید

 

۸-الگوی طاسی در مردها

 

الگوی-طاسی-در-مردها

به علت وجود این الگو در آقایان؛حدود ۲ نفر از هر ۳ مرد، تا سن ۶۰ سالگی تجربه ی ریزش مو دارند. این نوع از ریزش مو که از ترکیب ژن ها و هورمون های جنسی مردانه به وجود می آید، معمولاً یک الگوی کلاسیک را دنبال می کند که مو از ریشه ها محو می شود و خط موی M شکل را نمایان می کند.

 

۹- قرص های ضد بارداری، یائسگی

اختلالات هورمونی بر اثر یائسگی، کنار گذاشتن یا تغیر قرص های ضد بارداری موجب کاهش تراکم مو می شود. بنابراین در مورد نسخه جدید این قرص ها با پزشکتان مشورت کنید.

 

۱۰-شیمی درمانی

 

شیمی-درمانی

از آنجایی که هدف در شیمی درمانی، جلوگیری از رشد سلول های سرطانی است بنابراین روی رشد موها نیز اثر می گذارد و آنهارا کم پشت می کند. پس از توقف شیمی درمانی مجددا رشد مو (ممکن است با یک بافت و رنگ جدید) آغاز شود. مطالعه داشته باشید: ۱۲ عامل سرعت دهنده به پوکی استخوان

 

۱۱- خود ایمنی بدن

این عمل آلوپسی آره-آتا نام دارد و اصولا حاصل سیستم ایمنی بسیار فعال بدن است که مو را به عنوان عامل خارجی تصور می کند و به اشتباه آن را هدف می گیرد.

 

۱۲-اثر برخی دارو ها

قرص های رقیق کننده ی خون ، داروهای کاهش فشار خون (معروف به بتا بلاکرها)، متوترکسات (برای درمان بیماری های روماتیسمی و برخی بیماری های پوستی)، لیتیوم (برای اختلال دوقطبی) و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ( شامل ایبوبروفن) و احتمالا داروهای ضد افسردگی ها میتوانند موجب ریزش مو شوند.

 

۱۳-مدل دادن به موها

 

مدل-دادن-به-موها

بافت های محکم، ویو، لخت کردن موها، بابلیس کردن، درمان با روغن گرم و یا مواد شیمیایی خشن و..می تواند به رشد صحیح مو آسیب بزند. به گفته ای از متخصص پوست و مو برس زدن زیاد نیز موجب ریزش مو می گردد. به توصیه وی یکبار شانه زدن مو در روز کافی است. حتما این مقاله را نیز بخوانید: راه های فرار از موخوره به روش های خانگی

 

۱۴-خواب ناکافی و بی موقت

داشتن خواب شبانه کافی موجب کاهش ریزش مو می شود. ساعت مناسب خواب از ۱۱ شب تا ۷ صبح می باشد.

 

ریزش مو در ورزشکاران

 

ریزش-مو-در-ورزشکاران

اثرمثبت ورزش

ورزشهای متعادل با ترشح آندورفین موجب کاهش استرس و درنتیجه کاهش ریزش مو می شود.

اثرمنفی ورزش

۱-ورزش های حرفه ای و قهرمانی در بانوان میتواند ریزش مو را تشدید کند.

۲- استروئید های آنابولیکی که ورزشکاران برای عضله سازی مصرف می کنند ممکن است روی پرپشتی مو اثر بگذارد. مسلما با قطع مصرف،اثر آن نیز به مرور از بین می رود. برای اطلاع بیشتر: نحوه ی محاسبه ی کالری در رژیم غذایی ورزشکاران

امیدواریم با جویا شدن از علت ریزش مو هایتان در این مقاله از اسپرت اسکولار، بتوانید روند درمان را سرعت بدهید.

دیدگاه‌ها ۰

*
*