چه دارویی با چه غذایی ممنوع است.

حتما تا به حال برایتان اتفاق افتاده که قرصی را همزمان با داروی دیگر به همراه مواد غذایی خاصی مصرف کنید و بعد دچار افت یا افزایش فشار خون، حالت تهوع، سردرد، معده درد و … شوید. اگر چنین چیزی برایتان رخ داده باید بدانید هرچند غذا عنصری شفابخش است ولی مصرف همزمان بعضی دارو‌ها با غذا‌های خاص ممکن است عوارض بسیار خطرناکی داشته باشد. باید بدانیم که چه دارویی با چه غذایی ممنوع است.

تداخل دارویی مفید

برخی تداخلات دارویی ممکن است مفید باشند، در واقع برخی داروها می‌توانند قدرت داروی دیگر را تا حد ممکن افزایش داده و یا عوارض آن را کاهش دهند. به عنوان مثال برای کاهش ‌ تهوع در گروهی از داروهای ضد درد، آن را با یک داروی ضد تهوع ترکیب می‌کنند. البته لازم به ذکر است که در بعضی تداخلات دارویی ممکن است که یک دارو اثربخشی داروی دیگر را کاهش دهد.
به عنوان مثال قرص‌های جلوگیری از بارداری ممکن است اثر بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها را کاهش دهند. گاهی اوقات نیز ممکن است عوارض ناشی از تداخل دارویی برای فرد بسیار خطرناک باشد. به عنوان مثال وقتی فرد داروی ضدانعقاد مصرف می‌کند، اگر بدون هماهنگی با پزشک از دارویی گیاهی با اثر ضدانعقادی استفاده کند، دچار خونریزی داخلی می شود.

تاثیر لبنیات روی آنتی‌بیوتیک ها

اغلب آنتی‌بیوتیک‌ها در معده به کلسیم و آهن بدن نزدیک شده و نمی‌توانند جذب بدن شوند بنابراین اثرگذاری این داروها کاهش می یابد و عفونت درمان نمی‌شود. پس از مصرف لبنیات، از مصرف برخی مواد غذایی و یا داروهای حاوی آهن، قرص‌های کلسیم، قرص یا کپسول روی همزمان با این آنتی‌بیوتیک‌ها خودداری کنید. البته مصرف همزمان آنها با مواد غذایی حاوی آهن خیلی خطرساز برای بدن نیست.

همچنین آنتی‌بیوتیک‌ها نباید همزمان با داروهای ضداسید معده، آبمیوه، چای و نوشابه صرف شوند و بهتر است همراه با آب فراوان، دو ساعت قبل یا شش ساعت بعد از مصرف موارد مذکور در بالا خورده شود.

چه دارویی را با چه غذایی نخوریم؟

حذف سالاد همزمان با داروهای زیر

ویتامین K در خوراکی‌هایی مثل کلم، کاهو، بروکلی، نخود، اسفناج، آووکادو و… وجود دارد که می‌تواند برای کسانی که از داروهای رقیق‌کننده خون ازجمله وارفارین استفاده می‌کنند، خطرناک باشد. نوسانات این ویتامین در بدن می‌تواند این داروی ذکر شده را بی‌اثر کند و سبب ضدانعقادی شود؛ در نتیجه احتمال شکل‌گیری لخته‌های خونی در بدن افزایش می یابد. بنابراین لازم است که سعی کنید هر هفته میزان مشخصی از این ویتامین را مصرف کنید. ویتامین K همچنین میزان تاثیر استامینوفن را کاهش می دهد.

حذف همزمان سالاد با داروهای زیر

سیر مانع از تشکیل لخته در خون می شود و سبب افزایش رقت خون می گردد. بیمارانی که وارفارین می خورند نباید بیشتر از یک حبه سیر در روز مصرف کنند زیرا ممکن است سبب رقیق شدن بیش از حد خون‌ در بدنشان شود.

همچنین مصرف چای سبز و فرآورده‌های لوبیای سویا باعث کاهش اثر ضدلخته‌‌ای وارفارین و نیز افزایش بروز لخته در بدن می‌شود. در مقابل آن مصرف انبه و آب انبه سبب افزایش اثر ضد لخته‌ای وارفارین و احتمال خونریزی می‌شود.

مصرف ماست سبب افزایش تولید ویتامین Kدر بدن می‌شود بنابراین مصرف این‌گونه فرآورده‌ها باعث افزایش نیاز به مصرف وارفارین خواهد شد.

 

ممنوعیت مصرف شیرین بیان با داروهای زیر

شیرین‌بیان ؛ ماده‌ای است که فشار خون را افزایش می‌دهد بنابراین مصرف همزمان آن با داروی کاهنده فشار خون ممکن است تاثیر دارو را کاهش دهد و فشار خون را بسیار بالا نگه دارد. همچنین کسانی که از داروهای کاهنده فشار خون مانند «انالاپریل» و «کاپتوپریل» استفاده می‌کنند نباید همزمان از نمک پتاسیم استفاده کنند زیرا این مهارکننده‌ها خود به تنهایی سبب افزایش اثر پتاسیم در بدن می‌شوند و می‌توانند منجر به سکته گردد!

مصرف همزمان این داروها با انار نیز اثر دارو را افزایش داده و باعث سبکی سر یا سرگیجه که ناشی از کاهش فشارخون است ، می شود. مصرف شیرین‌بیان با ادرارآورها نیز خطرناک است زیرا باعث دفع پتاسیم می‌شود و کمبود پتاسیم عامل بروز مشکلاتی در ریتم ضربان قلب خواهد شد.

ممنوعیت مصرف استاتین با گریپ‌فروت

مصرف همزمان آب گریپ‌فروت با استاتین‌ها که نوعی از داروهای کاهنده کلسترول است، باعث اختلال در عملکرد آنزیم متابولیزه کننده این داروها در بدن شده که منجر به افزایش اثرپذیری دارو می گردد.

پس هنگامی که این دارو را صرف کردید بایستی تا دو ساعت قبل و بعد از مصرف آنها آب گریپ‌فروت ننوشید و روی هم رفته در طول شبانه روز بیش از ۲۵۰ سی‌سی از این آبمیوه نخورید. آب گریپ‌فروت اثر و عوارض جانبی برخی از داروها را تا حد ممکن افزایش می دهد. همزمان با گریپ فروت از مصرف داروهای قلب، آلرژی، اضطراب، آسم، لخته‌های خونی، سرطان، سرفه، افسردگی، صرع، پرفشاری خون، عفونت، سکته‌های مغزی و قلبی بایستی جدا خودداری کنید.

ممنوعیت مصرف استاتین با گریپ فروت

 

کاهش اثر قرص ضدبارداری با برخی داروها و مواد غذایی

مصرف همزمان قرص ضدبارداری با داروی برخی آنتی‌بیوتیک ها و نیز پنی‌سیلین و تتراسایکلین، فنوباربیتال، کاربامازپین، فنی‌تویین و بسیاری از داروهای ضدصرع‌، داروهای ضدسل و داروهای ضدمیگرن اثر این قرص را تا حد ممکن می کاهد. همچنین موجب ضدانعقاد خون می مشود این قرص سبب کاهش جذب ویتامین B و اسیدفولیک شده و نباید همزمان با منابع غنی ویتامین B مانند جگر و سبزی‌ها مصرف گردد.

تضاد داروی ضدآکنه با آب هویج

مصرف همزمان داروی ضدآکنه با داروهای داکسی‌سیکلین، مینوسیکلین، تتراسیکلین، متوترکسات، مکمل‌های حاوی ویتامین A برای افزایش یا کاهش وزن و بدن‌سازی بسیار مخرب است. توصیه می گردد از مصرف الکل هم خودداری شود زیرا باعث عوارض کبدی خواهد شد. لازم به ذکر است که در اینجا به نکته ای اشاره کنم که بیماریهایی که باعث چاقی می شوند را بدانید تا اگر مشکلی در کاهش یا افزایش وزن داشتید تنها دلیلش را نخوردن یا خوردن نگذارید.

لازم است در طول درمان این دارو از زیاده‌روی در مصرف آب هویج خودداری گردد چراکه این دارو ممکن است باعث آسیب کبدی شود.

 

تشدید اثر چای با استامینوفن

نوشیدن چای، ۲۰دقیقه قبل از مصرف استامینوفن سبب افزایش اثربخشی این دارو می‌شود. کافئین موجود در قهوه، چای یا نوشیدنی‌های کولادار میزان جذب استامینوفن را تا حد ممکن بالا می برد اما لازم به ذکر است که دوز بالای این ترکیب باعث آسیب‌ کبدی می‌شود.
مصرف برخی داروها با نوشیدنی‌های کافئین‌دار نیز ممکن است علائمی مانند لرزش، تعریق و لکنت در فرد ایجاد کند پس لازم است هنگام خوردن دارو مصرف چای، قهوه و نوشیدنی‌های کولادار را به یک فنجان تا یک لیوان در روز کاهش دهید.

تشدید اثر چای با استامینوفن

 

ممنوعیت مصرف آسپرین با ایبوپروفن

افرادی که پزشک مصرف روزانه آسپرین را برای آنها تجویز کرده در صورت مصرف ایبوپروفن باید بدانند اثرات آسپرین در محافظت از قلب‌شان بسیار کم خواهد شد به خصوص اگر به دفعات یا به‌طور مرتب از این مسکن استفاده کنند. علاوه بر آن شیر نیز می‌تواند اثر آسپرین را کاهش دهد زیرا مصرف زیاد آن میزان اسیدیته ادرار را تغییر داده و سبب دفع بیشتر دارو می‌شود.

 

قرص را پودر نکنید

 

قرص را پودر نکنید

.له کردن برخی از قرص‌ها از اثر آن می کاهد. پوشش یک دارو متناسب با نوع هضم آن انتخاب شده و روی تاثیرگذاری آن نقش بسزایی دارد. له کردن قرص می‌تواند ممکن است منجر به بروز معده درد، زخم معده و بی‌اثری قرص شود. اگر در بلع دارو با مشکل مواجه هستید می‌توانید آن خرد و به قسمت های کوچک تقسیم کنید اما هیچ گاه آن را له نکنید.

همچنین باز کردن کپسول و حل کردن پودر آن در آب بسیار خطرناک است. شکل ژلاتینی کپسول‌ها در آزاد شدن محتویات آن در بدن تاثیر دیگری دارد. بدون روکش کپسول، پودر داخل آن با ترشحات معده در آمیخته شده و فاسد می گردد.

دیدگاه‌ها 0

*
*