مروری بر عملکرد سرمربی احتمالی تیم ملی ایران

مروری بر عملکرد سرمربی احتمالی تیم ملی ایران : به گزارش وبسایت اسپرت اسکولار ، پروسه انتخاب سرمربی تیم ملی پس از کش و قوس‌های فراوان، به نام مارک ویلموتس رسیده است. مربی که پس از کارنامه ضعیف در ساحل عاج، یک سال و نیم خانه نشین بوده و حالا، با ایران می‌تواند دوباره به دنیای مربیگری برگردد. البته او هنوز قرارداد امضا نکرده اما نسبت به سایر گزینه‌ها، فاصله کمتری تا نیمکت تیم ملی دارد.

ویلموتس در زمان بازی، ستاره‌ای بزرگ بود و مرور کارنامه‌اش در مربیگری، نشان می‌دهد هیچوقت تبدیل به مربی بزرگی نشده و دستاورد ویژه‌ای هم در کارنامه‌اش دیده نمی‌شود. مربی که شباهتی، به نام‌های منتشر شده توسط مدیر روابط عمومی وزارت ورزش و شعار «دوباره طلوع می‌کنیم» ندارد.

شروع ناگهانی

کاپیتان سابق تیم ملی بلژیک، بجز ساحل عاج فقط در تیم‌هایی مربیگری کرده که زمانی بازیکن آن‌ها بوده است. دوران بازی ویلموتس، در باشگاه شالکه به پایان رسید. اواخر فصل 2002/03 که سال آخر بازی را پشت سر می‌گذاشت، نویبارت مربی وقت شالکه اخراج شد و او به عنوان مربی موقت، همزمان بازیکن و مربی تیم شد. شالکه با ویلموتس از 8 بازی آخر فصل فقط یک مسابقه را برد و تا رده هفتم جدول سقوط کرد.

بازگشت ناموفق به خانه

سنت ترویدنس، باشگاهی بود که ویلموتس بازی را در آن آغاز کرد و بلافاصله بعد از پایان بازی، به عنوان سرمربی به این باشگاه برگشت. او فصل 2004/05 را روی نیمکت سنت ترویدنس شروع کرد اما در این باشگاه، نتوانست موفق باشد.

او از 20 بازی ابتدایی فصل، فقط 5 برد بدست آورد و در جام حذفی هم همان مرحله اول حذف شد. مدیران باشگاه هم قبل از پایان فصل او را کنار گذاشتند. سنت ترویدنس از 14 بازی آخر فصل بدون ویلموتس، 5 برد دیگر بدست آورد و در لیگ ماندگار شد. کارنامه ویلموتس در سنت ترویدنس باعث شد تا 4 سال، کسی به او تیم ندهد.

پر بازدید ترین خبر های ورزشی ایران و جهان را در وب سایت اسپرت اسکولار مشاهده نمایید.

رهبر نسل طلایی

سال 2009، ویلموتس که شروع خوبی در دوران مربیگری نداشت به عنوان دستیار، به تیم ملی برگشت. او سه سال دستیار دیک ادووکات و جرج لیکنز بود. پس از جدایی لیکنز در سال 2012، مدیران فوتبال بلژیک تصمیم گرفتند هدایت نسل طلایی کشور را به کمک مربی او یعنی ویلموتس بسپارند. ویلموتس جام جهانی 2014، نتایج نسبتا خوبی گرفت. تیم او در گروه الجزایر، روسیه و کره جنوبی با سه برد پیاپی صعود کرد.

آن‌ها مرحله یک هشتم نهایی در وقت اضافه آمریکا را بردند و یک چهارم نهایی، به آرژانتین باختند. با وجود بعضی انتقادات از سبک بازی و ترکیب ویلموتس در جام جهانی، رکورد 4 برد از 5 بازی باعث شد تا یورو در تیم ملی ماندگار شود. یورو 2016، برای ویلموتس خوب جلو نرفت. تیم او بازی اول، به ایتالیا باخت و با گل دقایق پایانی ناینگولان به سوئد، توانست صعودش به عنوان تیم دوم را قطعی کند.

آن‌ها در یک هشتم نهایی مجارستان را بردند اما باخت به ولز در یک چهارم نهایی، کار او در تیم ملی را تمام کرد. در آن زمان، رسانه‌های بلژیکی به طعنه تیتر زدند حالا وقت انتخاب یک سرمربی واقعی رسیده است. روبرتو مارتینز، جانشین ویلموتس شد و دو سال بعد، بلژیک و ستاره‌هایش را به مقام سوم جام جهانی رساند.

بزرگترین ناکامی

این بار دوری ویلموتس از مربیگری، خیلی طولانی نشد و کمتر از یک سال بعد، ساحل عاج با او قرارداد بست. ویلموتس، فقط 8 ماه مربی ساحل عاج بود و 6 بازی، روی نیمکت این تیم نشست. همکاری که زیاد موفقیتی نداشت و آن‌ها در این 6 بازی فقط یک برد بدست آوردند. بعد از این قطع همکاری، ویلموتس بیکار شد و از سال 2017 تا امروز، تیمی را هدایت نکرده است.

ویلموتس بین سال‌های 2003 تا 2005، مقطعی هم نماینده مجلس سنا در کشورش شد و در سیاست به موفقیت چندانی نرسید. سه دوره ناکام در شالکه، سنت ترویدنس و ساحل عاج و کارنامه‌ای پرفرازو نشیب در بلژیک، باعث می‌شود او انتخاب پرریسکی برای نیمکت تیم ملی ایران باشد.

دیدگاه‌ها 0

*
*