FIVB کوبیاک را به دلیل اظهارات ضد ایرانی نقره داغ کرد!

FIVB-را-کوبیاک-به-دلیل-اظهارات-ضد-ایرانی-نقره-داغ-کرد!

FIVB کوبیاک را به دلیل اظهارات ضد ایرانی نقره داغ کرد! به گزارش ” اسپرت اسکولار ” ، سایت fakt نوشت میشائیل کوبیاک بازیکن تیم ملی لهستان که بارها برابر ایران ظاهر شده و کاپیتان تیم ملی کشورش بوده در مصاحبه‌ای به شدت علیه ایرانی‌ها موضع گرفته است.

چند روز قبل از شروع لیگ ملت های ۲۰۱۹ بود که میشاییل کوبیاک، بازیکن شناخته شده و باتجربه تیم ملی لهستان اظهارات عجیب و غریبی را علیه والیبال ایران عنوان کرد. صحبت های او که حتی به نحوی توهین به مردم ایران هم بود، با واکنش تند ایرانی ها مواجه شد. به نظر می رسید کوبیاک از اتفاقاتی که در فینال جام باشگاه‌های آسیا رخ داده، ناراحت است.

او که از باخت تیم باشگاهی‌اش در فینال جام باشگاه‌های آسیا برابر شهرداری ورامین ایران بواسطه اشتباه فاحش‌اش بسیار ناراحت بوده است، می‌گوید: ایرانی‌ها فکر می‌کنند خونگرم‌ترین و بهترین مردم هستند و ما بدترین. ولی من معتقدم آنها بدخواه و … هستند.… آنها مردمی عادی هستند.… من به ایران نخواهم رفت. هر وقت با آنها بازی داریم درگیری‌ها و توهین‌ها شروع می‌شود. بازیکنان ایرانی همیشه زیر تور به من توهین می‌کنند، ولی آنها کوچک هستند و برای من دیده نمی‌شوند.

 

او درباره عبادی‌پور که در لیگ لهستان بازی‌های خوبی ارائه داد، گفت: عبادی‌پور اوکی است؟ او چگونه باید برخورد می‌کرد وقتی برای بازی به اینجا آمد؟

بعد از انتشار این گفت‌وگو، مسئول fakt این گفت‌وگو را حذف و اعلام کرد که به درخواست شخص کوبیاک این گفت‌وگو را حذف کرده است. اما برخی از جملات ضد ایرانی این بازیکن در سایر رسانه‌ها بازنشر شده است.

این بازیکن لهستانی امسال در ترکیب تیم پاناسونیک ژاپن حضور داشت و در فینال برابر شهرداری ورامین قرار گرفت که در نهایت با شکست و نایب قهرمانی به خانه بازگشت. در پایان این مسابقه کوبیاک با بازیکنان ایرانی درگیری لفظی پیدا کرد.

 

بلافاصله با تصمیم فدراسیون والیبال و البته با دستور داورزنی، ایران تصمیم گرفت به جای پاسخ دادن به اظهارات کوبیاک از او به کمیته انضباطی و اخلاق فدراسیون جهانی شکایت کند. در این میان فدراسیون لهستان هم که از کوبیاک شاکی بود، آرایی را علیه بازیکن خودی صادر کرد.

بر این اساس خود لهستانی‌ها کوبیاک را به ۶ جلسه محرومیت محکوم کردند؛ اگرچه پیش‌بینی می‌شد که این بازیکن در هفته های دوم و سوم لیگ ملت ها به میدان نرود.

امروز هم کمیته انضباطی FIVB رای خود را پیرامون پرونده شکایت ایران از کوبیاک اعلام کرده است.

بر اساس این حکم که به خاطر اظهارات ناشایست کوبیاک صادر شده، این بازیکن لهستانی به واسطه نقض قوانین انضباطی FIVB‌ به محرومیت ۶ جلسه ای از هفته های سوم و چهارم لیگ ملت ها محکوم شده است. فدراسیون جهانی همچنین اعلام کرده که درخواست تجدیدنظر از سوی کوبیاک و فدراسیون لهستان هم به رسمیت شناخته نشد.

تنها تفاوت آرای فدراسیون جهانی با رایی که فدراسیون لهستان داده بود، این است که میشاییل کوبیاک از هفته های سوم و چهارم محروم شده است. این در حالی است که لهستانی ها بازیکن خود را در هفته های دوم و سوم محکوم کرده بودند. بدین ترتیب کوبیاک حداقل ۹ بازی در لیگ ملت ها از ترکیب تیم ملی کشورش دور خواهد ماند و فقط می تواند در هفته پنجم یا پایانی به ترکیب تیمش بازگردد.

 

اما نکته کلیدی در حکم کمیته انضباطی  FIVB در بخشی است که چنین موردی عنوان شده است:

«کمیته انضباطی FIVB به شدت توصیه کرد که فدراسیون والیبال لهستان، کوبیاک را وادار به نوشتن نامه عذرخواهی کند. این نامه باید در طول بازی بین لهستان و ایران در طول هفته سوم لیگ ملل والیبال، خوانده شود.»

با این وضعیت به نظر می رسد با اینکه کوبیاک هفته آینده به ایران نمی آید، اما احتمالا نامه عذرخواهی او در حضور تماشاگران ایرانی در ارومیه خوانده خواهد شد.

 

خبرهای ورزشی امروز را در اسپرت اسکولار بخوانید.

دیدگاه‌ها 0

*
*