گفت و گوی جالب فردوسی پور و ژاوی بعد از خداحافظی

گفت-و-گوی-جالب-فردوسی-پور-و-ژاوی-بعد-از-خداحافظی1

گفت و گوی جالب فردوسی پور و ژاوی بعد از خداحافظی : به گزارش اسپرت اسکولار، پس از پایان بازی پرسپولیس و السد قطر و بعد از خداحافظی به یاد ماندنی در استادیوم آزادی عادل فردوسی پور ، مجری خبر ساز این روز های تلویزیون طی یک مصاحبه ی حضوری با ژاوی هرناندر به بیان برخی مسائل فوتبالی پرداختند.

 

ژاوی که از هم اکنون اقدام به ورود به عرصه ی مربیگری کرده است ، طی گفت و گو با بارسلونا پیرامون مسائل بسیاری از جمله فضای سنگین ورزشگاه آزادی ، وضعیت بارسلونا  و روزهای خاطره انگیز خود در باسلونا پرداخت . مشروح صحبت های کاپیتان سابق بارسلونا که خود را یک پاسور در دنیای فوتبال می داند با عادل فردوسی پور که بعد از مدت ها در تلویزیون دوباره او را دیدیم، در ادامه می آید:

 

 • بازی شما برابر پرسپولیس آخرین بازی رسمی شما بود. طرفداران زیادی در ایران داری اما جدایی از فوتبال در خارج از اسپانیا برای تو سخت نبود؟

هیچگاه فکر نمی کردم دوران بازیگری خود را در زمین پرسپولیس و در ایران به پایان برسانم. اگر ۵ سال پیش این موضوع را به من می گفتند، باور نمی کردم اما شرایط اینگونه رقم خورد. آخرین بازی لیگ قهرمانان و قرعه برای من بازی برابر پرسپولیس بود. مثل همیشه سفر به ایران برای من لذت بخش بود زیرا مردم همیشه به من محبت دارند. خیلی طرفداران بارسلونا هستند و به من احترام گذاشتند. امروز در ورزشگاه به من هدیه دادند و از این موضوع خوشحال هستم. هر زمان به ایران آمدم خیلی خوشحال شدم زیرا احترام زیادی از مردم ایران دیدم و این موضوع برای من باقی خواهد ماند.

 

 • در هفته های اخیر آماده بودی. گل زیبایی به پاختاکور زدی و نمایش خوبی در هفته های اخیر داشتی. زود تصمیم به خداحافظی نگرفتی؟

درست است. می توانستم یک یا دو فصل بیشتر ادامه دهم اما زمان خداحافظی رسیده بود. از نظر ذهنی و فیزیکی احساس خستگی می کنم. برای سال بعد هم هدف من آغاز مسیر مربی گری است و برای آن شوق دارم. تیم مربی گری خود را آماده کردم و شرایط را برای سال بعد آماده کردم. ۳۹ سال سن دارم و زیاد مصدوم نشدم و می توانستم یک سال دیگر ادامه دهم اما وقت خداحافظی رسیده است.

 

 • دوران درخشانی به عنوان یک فوتبالیست داشتی و صحنه های درخشان ماندگاری در ذهن هواداران فوتبال رقم زدی. اگر بخواهی یک خاطره فوتبالی ماندگار را انتخاب کنی، انتخاب تو کدام است.

انتخاب سخت است زیرا شانس بردن جام های زیادی را در بارسلونا و اسپانیا داشتم و ترجیح می دهم تمام دوران بازی را انتخاب کنم. از ۱۷ سالگی که آغاز کردم تا ۳۹ سالگی. لحظه لذت بردن از حضور در زمین فوتبال را انتخاب می کنم. حس داشتن توپ و لذت بردن از بازی در تیم ملی و بارسلونا.

بالای سر بردن جام جهانی، لیگ ملت ها، لیگ قهرمانان با بارسلونا و در مجموع محبت دنیای فوتبال به من. این روزها احساسات زیادی از فوتبالدوست ها دریافت کردم و همین لحظه را انتخاب می کنم.

 

 • سبک بازی تو منحصر به فرد بود. در فیلم کازابلانکا وقتی موزیک تکرار می شد، همه می گفتند او ژاوی است. تو مرتب یک کار را تکرار می کردی تا به سر انجام برسد. در مربی گری همه فکر می کنند آینده خوبی خواهی داشت و می خواهی سریع وارد این عرصه شوی.

تشکر می کنم. برای من لذت بخش است که در سطح جهان این مقدار تعریف و تمجید می شنوم. من یک پاسور بودم و به تنهایی هیچ چیز نبودم و عضوی از بازی تیمی و همبازیانم بودم. همیشه انجام بازی گروهی را می پسندیدم و به بازی جمعی بهای بیشتری می دادم. فوتبال این است.

 

 • تلخ ترین خاطره تو کدام است؟

ابتدای کار در یک بازه زمانی ۴ یا ۵ ساله بود که هیچ جامی را با بارسلونا کسب نکردیم و دوره ابهام نسبت به بازیکنان پیش آمد. یکی از کسانی که درباره شایستگی او ابهام ایجاد شد، من بودم.

انتقادات زیادی ایجاد شد و ابهام شد که من توانایی بازی در بارسلونا را ندارم. به خودم اعتماد پیدا کردم و از لحاظ ذهنی قوی شدم و شرایط را تغییر دادم. آن سختی ها برای پیشرفت و موفقیت های در آینده خوب بود.

گفت-و-گوی-جالب-فردوسی-پور-و-ژاوی-بعد-از-خداحافظی

 • وقتی بازی می کردی مشخص بود که مربی خوبی خواهی شد.

هدف من در کوتاه مدت سرمربی گری است. فوتبال را دوست دارم و انگیزه من است. شانس داشتن مربیان بزرگی را داشتم و همگی برای من الگو هستند. اطلاعات زیادی در ذهن دارم و البته یک ایده مشخص در بازی و به انتقال این ایده ها فکر می کنم. هدف گذاری شروع در السد است و بعد منتظر آینده هستم.

 

 • فلسفه مربی گری تو به پپ نزدیک است یا کرایوف یا سبک خاصی مد نظر داری.

فلسفه من مدرسه کرایوف است؛ موضوعی که تاثیر زیادی روی من گذاشته است. بعد از آن گواردیولا و رایکارد. اما سبک بازی و ایده اولیه من همان داشتن توپ و مالکیت بالای بازی، پرس از زمین حریف و مالک مطلق بازی بودن است که به فلسفه کرایوف و گواردیولا مربوط می شود.

 

 • می دانی که بارسلونا خیلی هوادار دارد. درباره حذف بارسلونا برابر لیورپول صحبت کنیم.

به نظر من لیورپول مالک بازی بود و این مشکل بزرگ بارسلونا بود. بارسلونا هر زمان مسلط روی بازی بود، بازی های مهم را برده است اما این بار لیورپورل مالک بازی بود و این اولین مشکل بارسلونا است. دلیل باخت بارسلونا نداشتن توپ بود.

 

 • آیا والورده باید در بارسلونا می‌ماند ؟

این موضوع به من بستگی ندارد. او مربی بسیار خوبی است. او سال قبل دوگانه را برد و امسال هم لالیگا را برد و در فینال کوپا حضور دارد. او کار خود را خوب انجام می دهد و این موضوع به مسئولان و تصمیم گیرندگان باشگاه بستگی دارد. او یک مربی خوب برای بارسلونا است.

 

 • انتظار موفقیت پپ در منچستر سیتی را داشتی؟

هیچ شکی در این موضوع نداشتم که پپ در هر جایی موفق می شود زیرا او واقعا فوق العاده است. او بهترین مربی دنیا است و عادی است که موفق می شود. سختگیری، تلاش و قدرت رهبری و شخصیت فوق العاده ای دارد.

 

 • شایعات تغییرات در نیمکت بارسلونا را شنیده اید؟

باید ببینیم در فینال کوپا چه اتفاقی رخ می دهد. امیدوارم بارسلونا فینال را ببرد و دوباره به دبل برسد. همیشه حوالی بارسلونا اسم های زیادی به گوش می رسد و حتی اسم من نیز آورده شد و البته این عادی است.

 

 • من طرفدار لیورپول بودم اما ۱۴ برد منچستر سیتی واقعا اعصاب من را خرد کرد.

امیدوارم که لیورپول قهرمان اروپا شود. این حس را دارم. آنها سال قبل بد شانسی آوردند؛ کاریوس اشتباه کرد و صلاح مصدوم شد. به نظر من لیورپول قهرمان اروپا می شود.

 

 • مردم ایران بیشتر از قطر علاقه به فوتبال دارند.

در قطر علاقه به فوتبال است اما فضای ایران فوق العاده است. یکی از بهترین فضاهایی است که در تمام دنیا دیدم. شور و فضای هواداران ایرانی در دیدارهای برابر استقلال و پرسپولیس واقعا باور نکردنی بود. فضای ورزشگاه کشنده است و همه چیز فوق العاده و دیدنی است.

 

 • از طرف کل مردم ایران، به خاطر فوتبال، به خاطر همه خاطرات خوبی که ساختی، تشکر می کنم. دل ما برای تو تنگ می شود.

از شما تشکر می کنم. همیشه در ایران احساس خوبی دریافت کردم. محبتی که نسبت به من وجود دارد. از فوتبال تشکر می کنم زیرا چیزهای فوق العاده ای به من داد و دوران خوبی داشتم و با افتخار فوتبال را تمام می کنم.

 

برای دیدن خبرهای ورزشی بیشتر در اسپرت اسکولار کلیک کنید.

دیدگاه‌ها 0

*
*