فوری : میشل پلاتینی به اتهام فساد دستگیر شد!

فوری--میشل-پلاتینی-به-اتهام-فساد-دستگیر-شد!

فوری : میشل پلاتینی به اتهام فساد دستگیر شد! به گزارش ” اسپرت اسکولار “، میشل پلاتینی 63ساله، اسطوره فوتبال فرانسه که از سال 2007 تا سال 2015 پست ریاست یوفا را به عهده داشت اما بعد از آن از سوی کمیته اخلاق  فیفا به دلیل یک سری اتهامات از فعالیت در فوتبال منع شده بود، امروز به دلیل اتهامات مربوط به اهدای میزبانی جام جهانی 2022 به قطر بازداشت شد.

پلاتینی امروز صبح در ادامه تحقیقات درباره اهدای میزبانی جام جهانی به کشور قطر بازداشت شد. گفته می‌شود پلاتینی به مقر اداره مبارزه با فساد پلیس قضایی فرانسه منتقل شده است و در انتظار تکذیب و یا تایید اتهام فساد و دریافت رشوه از کشور قطر است.

 

قطر در دسامبر 2010 به عنوان میزبان جام جهانی 2022 اعلام شد اما از همان زمان بحث‌های زیادی درباره مطلوبیت میزبانی جام جهانی در این کشور حاشیه خلیج فارس مطرح بود. اتهامات مربوط به فساد و رشوه‌گیری در فیفا شبهاتی را درباره اهدای میزبانی جام جهانی به این کشور بوجود آورده بود.

 

در بحبوحه شایعات درباره اینکه قطر میزبانی جام جهانی را خریده است، یک ایمیل از جک وارنر، نایب‌رئیس سابق فیفا منتشر شد که جنجال‌های بسیاری بوجود آورد و به این شایعات دامن زد. با این حال، تیم میزبانی قطر همه اتهامات را تکذیب کرده و مدعی شدند هیچ اقدام خلاف قانونی برای دریافت میزبانی جام جهانی انجام نداده‌اند.

 فوری-میشل-پلاتینی-به-اتهام-فساد-دستگیر-شد

پلاتینی در سال 2016 به عنوان یکی از نامزدهای اصلی برای جانشینی سپ بلاتر، رئیس سابق فیفا به حساب می‌آمد اما پیش از آنکه بتواند کرسی ریاست فیفا را بدست آورد از سوی کمیته اخلاق فیفا با تعلیقی چهارساله روبرو شد که مانعی بزرگ برای رسیدن او به ریاست فدراسیون جهانی فوتبال بود.

 

او به دستور سپ بلاتر مبلغ 1.35 میلیون پوند دریافت کرده بود که مشخص نبود منبع هزینه این مبلغ کجا بوده است. همین امر تعلیق پلاتینی از سوی کمیته اخلاق فیفا را رقم زد. میشل پلاتینی تا امروز سه سال و نیم از دوره ی چهارساله ی تعلیق خود را سپری کرده بود که توسط پلیس فرانسه بازداشت شد.

 

پلاتینی تا آخرین لحظه همه اتهامات وارد به خود را تکذیب کرده و حتی بر علیه کسانی که به ادعای او علیه‌اش شایعه سازی و تهمت‌زنی کرده بودند به دادگاه شکایت کرده و یک پروسه حقوقی آغاز کرده بود.

علاوه بر این، مسائلی درباره نحوه برخورد با کارگران مهاجر در قطر، میزبانی این کشور حاشیه خلیج فارس در جام جهانی 2022 را بیش از پیش زیر سوال برده است. گفته می‌شود در صورتی که شرایط فعلی ادامه داشته باشد تا پیش از آغاز رسمی جام جهانی در این کشور، چیزی در حدود 4هزار کارگر پروژه‌های جام جهانی جان‌شان را از دست خواهند داد.

 

پلاتینی در دوران فوتبالی خود در فاصله  سالهای 1983 تا 1985 سه سال پیاپی توپ طلای فوتبال اروپا را به خود اختصاص داده بود. پلاتینی در باشگاه نانسی برای خود اسم و رسمی دست و پا کرد و سپس در باشگاه‌های سنت‌اتین و یوونتوس درخشید. پلاتینی با پیراهن تیم ملی فرانسه هم در سال 1984 قهرمان اروپا شده بود.

 

اخبار ورزشی را در اسپرت اسکولار بخوانید.

دیدگاه‌ها 0

*
*