شورای امنیت ملی کشور مانع برگزاری لیگ نوزدهم خواهد شد!

شورای امنیت ملی کشور مانع برگزاری لیگ نوزدهم خواهد شد! به گزارش ” اسپرت اسکولار “، رقابت های لیگ برتر زیر سایه حواشی دیدار دو تیم پرسپولیس و سپاهان که در نیمه نهایی جام حذفی بار دیگر به هم رسیده بودند، خاتمه یافت و اضافه شدن اتفاقات فینال جام حذفی در ورزشگاه فولاد آره‌نای اهواز هم چیزی نبود که مسئولان امنیتی کشور به سادگی از آن عبور کنند.

اگر مصاحبه های مهدی تاج ریاست فدراسیون فوتبال را در روزها و هفته های اخیر نگاهی بیاندازید به یک جمله آشنا برمی خورید و آن اینکه از برگزاری مسابقات فوتبال خبری نخواهد بود؛ اگر استانداردها و زیرساخت های مدنظر فدراسیون فوتبال در استادیوم ها رعایت نشود. حالا این سوال مطرح می شود که استانداردهای مدنظر فدراسیون فوتبال چه مواردی هستند و چرا رئیس بالاترین رکن فوتبال ایران اینقدر در مصاحبه های خود بر رعایت آنها تاکید می کند؟

در واقع موجی که ایجاد شده دلیلی ویژه دارد و آن اینکه شورای امنیت ملی روی آن دست گذاشته است. مسئولان دیگر نمی خواهند شاهد اتفاقاتی باشند که طی فصل و فصول گذشته شاهدش بودیم و برای همین منظور شورای امنیت ملی به وزارت ورزش و جوانان و آنها نیز آنطور که سلسله مراتب می گوید، به فدراسیون فوتبال دستور داده اند تا موانعی که برگزاری یک مسابقه ایمن را تحت الشعاع خود قرار می دهند، هر طوری که هست، از پیش برداشته شوند و این دستور یعنی در صورت عدم رعایت مواردی که برآنها تاکید شده، رقابت های لیگ به تعویق خواهد افتاد.

اخبار ورزشی را در اسپرت اسکولار بخوانید.

اما این موارد در چه زمینه هایی هستند؟

همانطور که اشاره شد، شورای امنیت ملی به ایجاد زیرساخت های لازم در استادیوم ها ورود کرده؛ پس عمده ترین دغدغه‌های این روزهای فدراسیون فوتبال، برطرف کردن مسائل امنیتی است که در پنج آیتم دسته بندی می شوند.

1- فروش بلیت الکترونیک: این آیتم پیش نیاز مورد دوم هم است. نکته ای که باید در خصوص این موضوع اشاره کرد اینکه، بلیت فروشی الکترونیکی به سیاق سابق دیگر قابل قبول نیست و مسئولان کشور تاکید دارند، بلیت فروشی از این پس طبق شماره صندلی انجام شود.

2- شماره دار شدن صندلی‌ها: این مسئله نیز به نوعی مرتبط با موضوع سوم است. یعنی وقتی صندلی ها شماره گذاری می شوند باید یک هوادار که بلیت را در دستانش دارد، بداند از کدام ورودی وارد شود تا بدون مشکل در جایگاهی که برای او در نظر گرفته شده، مستقر شود.

3- اصلاح گذرگاه های ورزشگاه‌ها: در دیدار نیمه نهایی جام حذفی فصلی که گذشت یکی از دلایل اصلی ایجاد درگیری در پایان بازی این بود که هواداران سپاهان و پرسپولیس تنها یک راه خروجی داشتند. در آن دیدار نزدیک به 300 هوادار آسیب دیدند و ماشین های زیادی دچار خسارت شدند. برای حل این معضلات، فدراسیون فوتبال تاکید کرده در تمامی ورزشگاه ها باید مسیرهای خروجی عادی، ویژه و اضطراری هواداران میزبان و میهمان و همینطور اصحاب رسانه و مقامات اجرایی مسابقه تفکیک شود.

4- نصب دوربین های مداربسته و ایجاد اتاق کنترل: دوربین های مدار بسته باید به نحوی نصب شوند که از ورودی استادیوم تا روی سکوها توسط مقامات امنیتی قابل رصد و رهگیری باشد.

5- توجه به نیازهای رفاهی هواداران: این آیتم یکی از ویژگی های استادیوم های مدرن به شمار می رود و در زمینه کارهای فرهنگی به شمار می رود. بسیاری از روانشناسان و کارشناسان فوتبال معتقدند وقتی هوادار برای دسترسی به امکانات رفاهی در ورزشگاه دچار چالش و عذاب می شود، این موضوع سبب برهم ریختن شرایط روحی و روانی او می شود و همین موضوع می تواند سبب ایجاد درگیری و حواشی در بازی شود.

البته مواردی که ذکر شد تنها دغدغه های مسئولان امنیتی کشور است و فدراسیون فوتبال برحسب وظیفه ذاتی خود سایر نقایص ورزشگاه ها را نظیر چمن، نور، رختکن ها و .. مانند سابق بررسی می کند.

شورای-امنیت-ملی-کشور-مانع-برگزاری-لیگ-نوزدهم-خواهد-شد

در ادامه :

با این وصف اگر بخواهیم شرایط 15 استادیومی که قرار است در لیگ برتر میزبانی کنند را بررسی کنیم، هیچ یک از آنها نمی توانند مجوز فدراسیون را برای برگزاری بازی کسب کنند. استادیوم آزادی طی سال های گذشته و هنوز، ویترین فوتبال ایران به شمار می رود ولی این ورزشگاه هم استانداردهای مورد نیاز فدارسیون را برای برگزاری بازی های لیگ نوزدهم ندارد و همین چند روز پیش بود که بار دیگر کنفدراسیون فوتبال آسیا باشگاه پرسپولیس را جریمه کرد.

سایر استادیوم های مدرن کشور نظیر ورزشگاه امام رضا و فولاد آره نا هم اگرچه شرایط خوبی دارند، اما نیاز به رفع برخی نواقص دارند که از طریق فدارسیون به مسئولان آنها اطلاع رسانی شده است؛ نواقصی نظیر شماره گذاری صندلی ها و ایجاد گیت های ورودی استاندارد.

در حال حاضر هیچ یک از استادیوم های کشور گیت ورودی استاندارد ندارند و فقط استادیوم فولاد آره نا شماره گذاری صندلی دارد که این ورزشگاه هم پس از فینال جام حذفی نزدیک 300 صندلی را از دست داد.

عزمی جدی از سوی مقامات بلندمرتبه کشور برای ایجاد امنیت در استادیوم های کشور آغاز شده و برای رفع این مشکلات، وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال بسیج شده اند. بیشتر از یک ماه تا شروع رقابت های لیگ برتر در دوره نوزدهم باقی مانده و اگر مشکلاتی که به آنها اشاره شد، حل نشود، شاهد تاخیر در شروع رقابت های لیگ خواهیم بود.

البته که تاخیر لیگ هم عواقب بد خاص خود را دارد؛ اولین آفت ایجاد اختلال در بازی های مقدماتی تیم ملی در راه رسیدن به جام جهانی 2022 قطر است و عامل منفی دوم هم اینکه سهمیه های فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیای سال آینده با ابهام روبرو می شود. مسئولین امنیتی با این حال روی مواضع خود استوارانه ایستاده اند و می گویند می خواهیم به جای اینکه در هر بازی توسط کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا جریمه شویم و شاهد ادامه مشکلات و معضلات امنیتی باشیم، یک بار برای همیشه محکم تر و قانونمندتر از گذشته عمل کنیم تا سال های بعد لیگی با کیفیت تر و بدون دردسرتر برگزار کنیم.

شورای-امنیت-ملی-کشور-مانع-برگزاری-لیگ-نوزدهم-خواهد-شد

دیدگاه‌ها 0

*
*