دوپینگ،دلیل محرومیت 4 ساله ی دونده ی طلایی ایران؟

دوپینگ،دلیل-محرومیت-4-ساله-ی-دونده-ی-طلایی-ایران؟

دوپینگ،دلیل محرومیت 4 ساله ی دونده ی طلایی ایران؟ به گزارش “اسپرت اسکولار “، حسین کیهانی، ملی پوش دوی 3 هزار متر با مانع ایران که سال گذشته در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا به مدال طلا دست یافت و نامی برای خودش دست و پا کرد،امسال در دستیابی به این مقام در رقابت های آسیایی 2019 دوحه ف ناکام ماند.

 

در حالی که طی روزهای گذشته رییس کمیته ملی المپیک از حسین کیهانی به خاطر کسب سهمیه ی المپیک و رکورد شکنی در جاکارتا پاداشی را به او اهدا کرد، امروز خبر حیرت انگیزی درباره ی این دونده ی شاخص ایرانی به گوش رسید.

 

آسوشیتدپرس اعلام کرد که فدراسیون بین المللی دوومیدانی کیهانی دونده ایرانی را به خاطر مثبت شدن تست دوپینگ با محرومیت 4 ساله مواجه ساخته است که این ورزشکار تقاضای فرجام‌خواهی کرده است.

طبق نوشته ی این سایت تست دوپینگ حسین کیهانی به دلیل ماده ی ممنوعه ی اپو نتیجه ی مثبت داشت و این نتیجه قطعی اعلام شده است.

دقایقی پس از انتشار خبر مثبت اعلام شدن تست دوپینگ حسین کیهانی، این مجید کیهانی رییس فدراسیون دوومیدانی بود که توضیحاتی را ارائه کرد: «نامه ای شب گذشته از فدراسیون جهانی دوومیدانی IAAF به دست ما رسید که بابت نمونه حسین کیهانی در رقابت های قهرمانی آسیا در قطر توضیحاتی را خواسته اند. تاکید می کنم این توضیح در خصوص نمونه دوپینگ حسین کیهانی در قهرمانی آسیا 2019 در قطر بوده است و تمامی تست های حسین کیهانی در مسابقات گذشته از جمله بازی های آسیایی 2018 منفی بوده است.»

 

وی در ادامه افزود: «حسین کیهانی تمامی تمرینات خود را در ارتفاع 2400 متری انجام داده و تمرین در آن ارتفاع با ترشح بیشتر یک ماده در بدن همراه می شود که این موضوع ایجاد شائبه کرده است. ما با تمام قدرت به این مساله پاسخ خواهیم داد. در اروپا تمرین در این ارتفاع و این مورد متداول نیست و فدراسیون قطعا در این رابطه توضیحاتی را ارائه می کند.»

 

رییس فدراسیون دوومیدانی در پایان گفت: «با این وجود فدراسیون و کمیته پزشکی به دنبال شفافیت حداکثری و حمایت قهرمان 3 هزار با مانع ایران است. فدراسیون دوومیدانی ایران بعد از جلسه با حسین کیهانی تمامی اسناد و توضیحات را به فدراسیون جهانی ارسال خواهد کرد و در انتظار پاسخ خواهد ماند. این قول را می دهم که این موضوع با شفافیت تمام به اطلاع مردم و دوستداران ورزش برسد.»

 

با توجه به این توضیحات فدراسیون بر خلاف اخبار سایر رسانه ها این مورد به بازی های آسیایی 2018 ارتباطی نداشته است و طی اخبار حاصله فدراسیون دوپینگ این دونده ی نام آشنای ایرانی را تایید نکرده است و فدراسون به دنبال ارائه ی مستنداتی جهت دفاع از حق کیهانی است.

خبرهای ورزشی امروز را در اسپرت اسکولار از دست ندید.

دیدگاه‌ها 0

*
*