جنجالی ترین تصمیم جودوکار پناهنده:مبارزه با پرچم مغولستان!

جنجالی ترین تصمیم جودوکار پناهنده:مبارزه با پرچم مغولستان! به گزارش ” اسپرت اسکولار “، بیش از ۳ ماه از آخرین حضور سعید ملایی روی تاتامی مسابقات جهانی با پیراهن تیم ملی ایران می گذرد. این جودوکار که تا قبل از این رقابت ها رنکینگ اول دنیا را در وزن ۸۱- کیلوگرم در اختیار داشت، در نیمه نهایی مسابقات جهانی ژاپن شکست خورد و بعد از آن اعلام کرد که این باخت عمدی بوده و خودش هم به ایران بازنگشت.

ملایی با صحبت های خود باعث تعلیق جودوی ایران شد و خودش به آلمان رفت و درخواست پناهندگی کرد. چندی پیش بعد درخواست پناهندگی جودوکار ایرانی توسط اداره مهاجرت آلمان تایید شد و او هم زیر پرچم فدراسیون جهانی در گرنداسلم ژاپن شرکت کرد؛ اگرچه به توفیقی دست پیدا نکرد و قبل از رسیدن به مراحل پایانی حذف شد.

با اینکه فدراسیون ایران همچنان در گیر و دار تعلیق به سر می برد و آرش میراسماعیلی با همراهی کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش در پی رایزنی برای رفع تعلیق هستند؛ شب گذشته یک خبر عجیب منتشر شد.

سعید ملایی که به نظر می رسید می خواهد در تیم پناهجویان در المپیک ۲۰۲۰ روی تاتامی برود؛ به یک باره سر از مغلوستان درآورد. گویا این جودوکار ترجیح داده با پرچم کشور مغولستان در المپیک توکیو شرکت کند و به همین خاطر سفری به این کشور داشته است.

ملایی با دعوت رسمی خاتماگین باتولگا رییس‌جمهور مغولستان و رییس سابق فدراسیون جودوی این کشور به اولان‌باتور پایتخت مغولستان رفت و ضمن دیدار با رییس جمهور این کشور، به عنوان شهروند مغولستان پذیرفته شد و گذرنامه این کشور را دریافت کرد.

جنجالی-ترین-تصمیم-جودوکار-پناهندهمبارزه-با-پرچم-مغولستان-3

داغ ترین اخبار ورزشی  روز ایران و جهان را در اسپرت اسکولار بخوانید 

جالب اینکه خیلی زود کنار نام سعید ملایی در سایت فدراسیون هم پرچم کشور مغولستان قرار گرفت و حالا او دیگر به جای یک ایرانی کاملا یک ورزشکار مغولی به شمار می رود. نام او در جدول مسابقات مسترز چین که چند روز دیگر برگزار می شود، به عنوان ورزشکار کشور مغولستان اعلام شده است. همچنین وقتی نام سعید ملایی را در سایت فدراسیون جهانی جست و جو می کنید، او به عنوان یک جودوکار مغولی معرفی می شود.

با توجه به اینکه ملایی در سال‌های اخیر همواره جزو جودوکاران برتر جهان در وزن ۸۱- کیلوگرم بوده و سابقه کسب مدال طلای جهان را هم دارد، مشخص نیست چرا او کشور مغولستان را انتخاب کرده که نه در سطح ورزش و المپیک صاحب جایگاه و عنوان است و نه کشور پیشرفته به حساب می‌آید.

جنجالی-ترین-تصمیم-جودوکار-پناهندهمبارزه-با-پرچم-مغولستان
البته نکته مهم و کلیدی اینجاست طبق قوانین تغییر تابعیت از یک کشور به کشور دیگر باعث حذف امتیازات یک ورزشکار برای کسب سهمیه المپیک می‌شود، اما رییس جمهور مغولستان به دنبال این است که با استفاده از قدرت خود و مکاتبه با فدراسیون جهانی جودو، این مشکل را برطرف کند تا ملایی برای این کشور در المپیک توکیو مبارزه کند.

به نظر می‌رسد مذاکرات پشت پرده هم برای انجام این کار نه چندان قانونی صورت گرفته وگرنه سعید ملایی چنین ریسکی را قبول نمی کرد که با قبول شهروندی مغولستان المپیک ۲۰۲۰ را از دست بدهد.

دیدگاه‌ها 0

*
*