افزایش آمار خودکشی‌ها در فارس/ دانش‌آموز دبستانی خود را حلق‌آویز کرد - آسیب های اجتماعی - سلامت اجتماعی
۲ام تیر ۱۳۹۷ اخبار اسپورت

دانش پژوهان: مدیرکل پزشکی قانونی استان فارس از افزایش ۶ درصدی آمار خودکشی طی سال ۹۶ در فارس ابزار تاسف و تاکید کرد که پایین آمدن سن خودکشی‌ نیز یکی از شاخص‌های نگران کننده است.

به گزارش دانش پژوهان به نقل از ایسنا، سعید غلامپور صبح پنج‌شنبه در یک کنفرانس خبری که به مناسبت فرارسیدن هفته‌ی قوه‌ی قضاییه برگزار شد، گفت: طی هفته‌های گذشته شاهد وقوع دو مورد خودکشی در افراد نوجوان بودیم که یک مورد آن اقدام دانش‌آموز دختر کلاس ششم دبستان در شیراز به خودکشی بوده است.

او با یادآوری اینکه دانش‌آموز یاد شده خود را حلق‌آویز کرده است، تصریح کرد که از بیان آمار خودکشی ابایی ندارد و گفت: در سال ۹۶ تعداد ۳۴۸ مورد خودکشی منجر به فوت در فارس داشتیم که بیشترین تعداد مربوط به گروه سنی ۱۵ تا ۴۵ سال بوده است.

غلامپور با تصریح اینکه خودکشی یکی از آسیب‌های موجود در تمام جوامع است، گفت: هنوز آمار خودکشی در جوامع پیشرفته نظیر کشور فرانسه به مراتب از ایران بالاتر است.

وی همچنین از افزایش ۵ درصدی آمار قتل در فارس خبر داد و در تشریح اقدامات پزشکی قانونی فارس، گفت: در کشور بالغ بر ۱۰۴ هزار نظریه‌ پزشکی قانونی ارائه شده که حدود ۸ تا ۹ درصد این آمار متعلق به استان فارس است.

این مقام قضایی با اشاره به اینکه فارس موفق به تکمیل و تجهیز آزمایشگاه‌های ژنتیک، سم‌شناسی و … شده است، گفت: طی سال گذشته در سوانح بزرگ نظیر کشتی سانچی و سقوط هواپیمای تهران یاسوج، پزشکی قانونی فارس به عنوان یکی از مراجع اصلی در تشخیص هویت افراد مد نظر بوده است.

او تعداد نمونه‌های بررسی شده در آزمایشگاه ژنتیک فارس را بالغ بر ۶۳۰ مورد اعلام و اضافه کرد: امروز در فارس پیشرفته‌ترین دستگاه‌های آزمایشگاهی موجود است به طوریکه فارس به مرجع صاحب‌نظر در موارد اختلافی بین اداره‌های پزشکی قانونی کشور بدل شده است.

به گفته‌ی غلامپور، کسب رتبه‌ی اول پژوهش طی هفت سال گذشته را یادآور شد و گفت: امسال اولین مرکز تخصصی سم‌شناسی قانونی در شیراز به بهره‌برداری خواهد رسید و با فراهم شدن مقدمات، تفاهم‌نامه‌ای با پژوهشکده‌ی روانپزشکی در فرانسه منعقد خواهیم کرد.

مدیرکل پزشکی قانونی فارس ارائه ۱۲ مقاله علمی در مجامع بین‌المللی، ساخت نانوکیت تشخیص مسمومیت، طراحی دستگاه سم‌شناسی و راه‌اندازی قریب‌الوقوع اولین ژورنال انگلیسی زبان تخصصی را از دیگر دستاوردهای این اداره کل اعلام کرد.

غلامپور همچنین از تهیه‌ی ۳۳۷۶ نمونه‌ ژنتیک از زندانیان محبوس در زندان‌های فارس با همکاری اداره‌کل زندان‌های این استان و با هدف تکمیل بانک اطلاعات ژنتیک مجرمان خبر داد.


مطالب پیشنهادی